Festiwal „Wyżyna Teatralna”
Rudka to jedynie z pozoru przydrożna wieś na trasie między Dorohuskiem w Włodawą. Co roku na przełomie lipca i sierpnia to miejsce, które odwiedzają monodramiści i teatry z całej Polski. Przyciąga niezwykle przyjazna atmosfera, a zarazem bardzo urozmaicony program Festiwalu „Wyżyna Teatralna”.
Przez lata miejsce to odwiedzili Tomasz Karolak, Jan Peszek, Rafał Rutkowski czy Marcin Zarzeczny, by prowadzić warsztaty dla młodych, głodnych teatru i występów scenicznych.
Pierwszy festiwalowy dzień jest bogaty. O 16:30 oficjalna inauguracja festiwalu. Do późnego wieczora mogą Państwo zobaczyć aż cztery spektakle. To między innymi „Ścięte żonkile” warszawskiego Teatru Krzesiwo – sceniczna opowieść o wykluczeniu i przemocy. Scenariusz odwołuje się do traumatycznych doświadczeń totalitaryzmów.
O 18:30 na scenie spektakl w reż. Marty Łaski – absolwentki XIV Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, aktorki Teatru „Konik”.
Inspirację dla spektaklu „A imię me – Manipulacja” był reportaż Renaty Kim pt. „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram – historie ofiar przemocy psychicznej”.
Szczegółowy program Festiwalu Wyżyna Teatralna znajdą Państwa na stronie wyżynateatralna.ruda-huta.pl. Wydarzenie odbywa się w Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce do 4 sierpnia.
Koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Dziś 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Lubelski oddział IPN zaprasza na koncert pieśni powstańczych na placu Litewskim.
Towarzyszyć mu będzie prezentacja wystawy IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Na scenie zaprezentują się artyści lubelskich instytucji kultury, na co dzień związani z Instytutem Nauk o Sztuce KUL oraz Wydziałem Artystycznym UMCS. W programie znajdą się znane pieśni powstańcze, a także unikatowe kompozycje lubelskich artystów, uczestników Powstania Warszawskiego, braci Jana i Andrzeja Markowskich oraz ich emigracyjnych braci z szeregów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Początek koncertu o 19:00
Festiwal filmów o sztuce
Lublin znalazł się na liście miast, w których odbywa się ON Art Film Festiwal – plenerowy festiwal filmów o sztuce. Prezentowane są produkcje nieszablonowych artystów, najciekawsze trendy i wyjątkowe zjawiska z różnych kontynentów i kultur.
Dziś w kinie CK w Lublinie blok krótkich metraży. „Point of Support” to dokument. Opowiada o polskim artyście i performerze Wiesławie Wachowskim.
„Alter Ego” to historia dwójki artystów outsiderów, którzy prezentują swoją sztukę w przestrzeni publicznej. Posługując się? swoją twórczością, artyści wkomponowują swoje wspomnienia i prywatne doświadczenia w miejski krajobraz Krakowa.
Początek o 18:00 przy Peowiaków 12 w Lublinie
Fot. Wyżyna Teatralna FB