Zerwane dachy, połamane konary. Silne burze nad regionem [DETEKTOR WYŁADOWAŃ, RADAR OPADÓW]

lukow 2024 07 11 200026

AKTUALIZACJA – 21.27

101 razy wyjeżdżali lubelscy strażacy w związku z burzami, które już opuszczają nasz region. 84 interwencji to połamane konary i drzewa. Porywisty wiatr uszkodził 6 dachów na budynkach mieszkalnych i 5 na gospodarczych.

Najwięcej interwencji (23) było w powiecie lubelskim. Następnie po 8 w powiatach bialskim, chełmskim i krasnostawskim, zaś po 7 w ryckim, tomaszowskim i parczewskim. Tu też było najwięcej uszkodzeń dachów – 3 na domach i 2 na budynkach gospodarczych.

19:55

92 razy interweniowali do tej pory strażacy w województwie lubelskim w związku z przechodzącymi przez region burzami.

Najczęściej – 79 razy – strażacy usuwali połamane konary lub przewrócone drzewa. Porywisty wiatr uszkodził 5 dachów budynków mieszkalnych i 3 gospodarczych. Dwie interwencje dotyczyły uszkodzonych linii energetycznych, było też jedno podtopienie.

Strażacy działali głównie na terenie powiatu lubelskiego (20 wyjazdów) oraz w północnej części regionu – w powiatach bialskim (8), ryckim (6) i łukowskim (5). 

18.55

Do 78 wzrosła liczba interwencji strażaków w związku z burzami przechodzącymi przez nasz region. Najwięcej wyjazdów – 68 – dotyczyło połamanych konarów i gałęzi. Strażacy 7 razy wyjeżdżali do dachów uszkodzonych na budynkach. W 5 przypadkach chodziło o budynki mieszkalne, a w 2 o zabudowania gospodarcze.

Były też 2 interwencje przy zerwanych liniach energetycznych i jedno podtopienie. W Lublinie na Drodze Męczenników Majdanka silny wiatr złamał drzewo, które przewróciło się na trakcje trolejbusową. 

Najwięcej zdarzeń – 18 –  dotyczyło powiatu lubelskiego, strażacy interweniowali też między innymi w powiatach ryckim, łukowskim i bialskim. 

18:00

47 razy wyjeżdżali lubelscy strażacy do usuwanie skutków burz przechodzących przez Lubelszczyznę

Najczęściej usuwali połamane konary, lub przewrócone drzewa. Porywisty wiatr uszkodził 4 dachy budynków mieszkalnych i 2 gospodarczych. Uszkodzone zostały też dwie linie energetyczne.

Najwięcej interwencji (10) było w powiecie lubelskim, 6 w powiecie bialskim, a 4 w powiecie ryckim.

16.50

24 razy interweniowali do tej pory strażacy w województwie lubelskim w związku z przechodzącymi przez region burzami. W trzech przypadkach – w powiatach łukowskim, parczewskim i ryckim – wyjazdy dotyczyły zerwanych dachów. Pozostałe interwencje to usuwanie połamanych drzew i konarów.

16.01

Do 14 wzrosła liczba interwencji strażaków w związku z burzami przechodzącymi przez nasz region. W powiecie łukowskim silny wiatr zerwał część dachu z budynku jednorodzinnego, pozostałe zdarzenia dotyczyły połamanych konarów. 

Aktualnie strażacy działają przede wszystkim na północy regionu, w powiatach: bialskim, łukowskim i ryckim. 

W całym regionie obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnymi burzami. Na zachodzie regionu wprowadzone zostało ostrzeżenie drugiego stopnia, a na wschodzie trzeciego – najwyższego – stopnia. Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Można też spodziewać się znaczących zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Według komunikatu IMGW na wschodzie regionu suma opadów może sięgnąć nawet 60 mm, porywy wiatru mogą wynieść do 120 km/h, możliwy jest też grad o wielkości 3-5 cm.

Alerty obowiązują do godziny 21.00. 

15.04

Burze wkroczyły do naszego regionu od północnego-zachodu. Do godziny 14.40 strażacy interweniowali 7 razy. W powiecie łukowskim silny wiatr zerwał część dachu z budynku jednorodzinnego, pozostałe zdarzenia dotyczyły połamanych konarów. 

CZYTAJ: Upały i burze. Synoptycy z IMGW ostrzegają

Najwięcej interwencji – 4 – odnotowano w powiecie łukowskim. Pozostałe miały miejsce na terenie powiatów lubelskiego i bialskiego. 

Detektor wyładowań 

Radar opadów 

MaK / JZon / opr. ToMa / AKos

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie  / OSP KSRG Kamionka

Exit mobile version