Profilaktyka na wagę życia. Nie daj się czerniakowi!

czerniak 2023 08 24 204126 2024 07 16 215825

Spotkania poświęcone profilaktyce raka skóry prowadzi na terenie województwa lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W ramach inicjatywy prowadzone są bezpłatne badania dermatologiczne w kierunku wykrywania czerniaka.

Czerniak jest nowotworem złośliwym, który szybko wykryty bywa wyleczalny w ponad 90 procentach.

O tym, kto zwłaszcza powinien skorzystać z badań dermatologicznych, mówi koordynatorka programu profilaktyki raka skóry Iwona Kochaniec z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

– Na pewno osoby o jasnej karnacji. Osoby, które maja dużo znamion na skórze. Osoby, u których w rodzinie wystąpił czerniak albo same chorowały na czerniaka. Osoby, które stosują leki immunosupresyjne, leki hormonalne, które opalały się w solarium. Również osoby, które uległy oparzeniom słonecznym w dzieciństwie – wylicza Iwona Kochaniec.

CZYTAJ: Jak poprawnie korzystać z klimatyzacji? Ekspert radzi

Badania lekarskie w kierunku wykrywania raka skóry odbyły się dziś (16.07) w delegaturze Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białej Podlaskiej. Zgłosiło się ok. 40 osób, w tym pani Barbara Bobińska, którą zaniepokoiło znamię na skórze.

– Przed dwoma laty miałam zmianę na plecach. Skorzystałam podobnie jak dzisiaj z pomocy w Narodowym Funduszu Zdrowia. Okazało się, że to był czerniak. Mam to za sobą i teraz ponownie mam zmianę, która doskwiera mi bardzo.

Konsultacje lekarskie zaplanowano też w sali obsługi lubelskiego oddziału NFZ w Lublinie oraz w delegaturach NFZ w Zamościu i Chełmie. Szczegóły podane są na stronie lubelskiego oddziału NFZ.

MaT / opr. PrzeG

Fot. NFZ

Exit mobile version