Plan działań polsko-niemieckich: dialog o środkach dla żyjących ofiar niemieckiej agresji na Polskę

mid 24702255 2024 07 03 112458

Konsultacje międzyrządowe mają się odbywać regularnie – poinformowano w dokumencie “Polsko-niemiecki plan działania”. Prowadzony jest intensywny dialog ws. środków wsparcia dla żyjących ofiar niemieckiej agresji na Polskę – dodano. Zadeklarowano zapewnienie sprawnego funkcjonowania strefy Schengen.

Kancelaria premiera opublikowała “Polsko-niemiecki plan działania” po wtorkowych (02.07) konsultacjach międzyrządowych z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olaf Scholza. Były to pierwsze konsultacje między rządami Polski i Niemiec od 2018 r.

W dokumencie zadeklarowano, że ten format rozmów będzie się odbywać regularnie, obie strony wyrażają też gotowość do ustanowienia nowych mechanizmów konsultacji dwustronnych, takich jak wspólne spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Dom Niemiecko-Polski powstanie w Berlinie

W planie działania zapewniono, że oba rządy prowadzą intensywny dialog na temat środków wsparcia dla żyjących ofiar niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945, upamiętnienia i bezpieczeństwa. Ważną rolę w tym procesie będzie odgrywać Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

CZYTAJ: Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie uczniowie z Lubelskiego?

Przypomniano, że w centralnej lokalizacji w Berlinie ma powstać Dom Niemiecko-Polski, poświęcony polskim ofiarom II wojny światowej. “W ramach Domu należy przede wszystkim uwzględnić stworzenie pomnika poświęconego pamięci polskich ofiar niemieckiej okupacji Polski w latach 1939–1945. To miejsce pamięci zostanie wzbogacone częścią informacyjną w postaci wystawy stałej przedstawiającej kompleksowy obraz niemieckiej okupacji Polski” – wskazano.

Zobowiązano się do promowania szerokiego stosowania polsko-niemieckiego podręcznika do historii „Europa. Nasza Historia” jako materiału edukacyjnego w polskich i niemieckich szkołach. Poinformowano też, że trwają prace nad wzmocnieniem współpracy w zakresie polityki pamięci, m.in. z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność (ENRS). Mają być też zintensyfikowane wspólne działania, aby zachęcić więcej państw europejskich do włączenia się w ENRS.

Jak przekazano, mają być wznowione rozmowy na temat wsparcia obywateli niemieckich o polskim pochodzeniu, Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce w ramach odnowionej formuły Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu.

Rozważane jest zwiększenie wsparcia finansowego dla Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, aby rozszerzyć jej działalność w obu krajach, zwiększyć jej widoczność w Niemczech oraz zaangażować strony trzecie, w tym partnerów z Ukrainy, w jej bieżące projekty.

Wznowione ma być też coroczne przyznawanie Nagrody Polsko-Niemieckiej ustanowionej postanowieniami Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r.

Sprawne funkcjonowanie strefy Schengen

CZYTAJ: Premier: jesteśmy na dobrej drodze, aby znów mówić o polsko-niemieckiej przyjaźni [WIDEO]

W dokumencie poinformowano też o zamiarze stworzenia formatu wymiany w postaci polsko-niemieckiego parlamentu społeczeństwa obywatelskiego – razem ze społeczeństwem obywatelskim, w ramach istniejących struktur polsko-niemieckiej współpracy. W ramach tego formatu przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego będą omawiać stan relacji i nowe pomysły oraz przedstawiać w tej dziedzinie rekomendacje obu rządom – dodano.

W obszarze współpracy policji i straży granicznej zadeklarowano zapewnienie sprawnego funkcjonowania strefy Schengen bez kontroli na granicach wewnętrznych dzięki wzmożonej transgranicznej współpracy policji opartej na pełnym wykorzystaniu dostępnych środków kompensacyjnych.

CZYTAJ: Jest zgoda Komisji Europejskiej na zmiany w polskim KPO

“Dopóki niemieckie kontrole graniczne nie mogą zostać w pełni zastąpione samymi środkami kompensacyjnymi, będziemy wspólnie dążyć do ograniczenia do minimum wpływu tych kontroli na ruch oraz swobodny przepływ towarów, usług i osób, a także do dalszej poprawy bezpieczeństwa osób kontrolowanych i funkcjonariuszy policji. Niedawno utworzona grupa zadaniowa ds. zwalczania nielegalnych działań przemytniczych oraz wspólne patrole na terytorium Polski również pomogą nam jeszcze skuteczniej ograniczyć nielegalną migrację – w granicach naszych zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego – oraz nielegalny przemyt imigrantów” – napisano.

PAP / RL / opr./ LisA

Fot. PAP/Marcin Obara

Exit mobile version