Ostatnia z rodu. Pamiątki Anny Branickiej-Wolskiej w Muzeum „Pod Zegarem” [ZDJĘCIA]

pamiatki 1 2024 07 19 163137

Pamiątki Anny Branickiej-Wolskiej można oglądać w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. To m.in. rękopisy, jej fotografie czy talia kart wykonana podczas pobytu w obozie dla polskich jeńców w Krasnogorsku.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Historia Anny Branickiej-Wolskiej i jej rodziny jest niesamowita i chcemy kultywować pamięć o niej – mówi pracownik muzeum Konrad Kufel. – Oddany patriotyzm. Wychowanie, które wyniosła z domu rodzinnego w Wilanowie. Pomoc rodziny Branickich już od pierwszych dni wojny. Urządzenie szpitala polowego w czasie kampanii wrześniowej dla żołnierzy. Pomoc ludności cywilnej w czasie ciężkich warunków okupacji niemieckiej. Późniejszy udział, pomoc przy powstaniu warszawskim.

CZYTAJ: Kolejne odnalezione szczątki przez Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN [ZDJĘCIA]

Anna Branicka-Wolska była ostatnią przedstawicielką arystokratycznej rodziny Branickich. W czasie II wojny światowej prowadziła szpital polowy, została zaprzysiężona w Armii Krajowej. W 2009 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Pamiątki Anny Branickiej-Wolskiej można oglądać od wtorku do soboty od 9.00 do 16.00 w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” przy ul. Uniwersyteckiej 1 w Lublinie. Wystawa będzie dostępna do końca roku. 

InYa / opr. PrzeG 

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version