Obszary wiejskie chłodzą miasta

village 6280692 1280 2024 07 23 200948

Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów.

Kluczem do ochłodzenia tzw. miejskich wysp gorąca może być wieś – twierdzą naukowcy z University of Surrey oraz chińskiego Southeast University.

CZYTAJ: Sen kluczowy dla zdrowia. Jak pomóc sobie w upalne noce?

Na podstawie analizy zgromadzonych w czasie 20 lat satelitarnych danych odnośnie 30 chińskich miast, wykazali oni, że pobliskie tereny wiejskie mogą wyraźnie ochłodzić miasta.

– Często skupiamy się na terenach zielonych, mokradłach czy ciekach wodnych, które mogą ochłodzić miasta. Jednak tereny miejskie są cenne i tego typu metody trudno jest wprowadzić do praktyki. Teraz pokazaliśmy, jak dużą różnicę mogą spowodować tereny poza miastem – mówi Shi-Jie Cao, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Nature Cities”.

CZYTAJ: Fala upałów nad regionem. Jaki krem z filtrem najlepiej stosować?

– Nasze wyniki pozwoliły nam opracować specyficzne zalecenia. Odkryliśmy, że przegrzewanie się miast można szczególnie dobrze ograniczyć przez łączenie połaci wiejskich obszarów i sadzenie lasów wokół miasta. Pomaga także obecność mniejszej liczby, ale większych jezior, zamiast dużej liczby małych zbiorników wodnych – dodaje.

Jak wyjaśniają naukowcy, kiedy powietrze w mieście się ogrzewa, unosi się w górę, co powoduje zasysanie zimniejszego powietrza z otaczających miasta terenów wiejskich. Proces ten w dużym stopniu zależy od wielkości miasta i powierzchni terenów wiejskich. Ochłodzenie jest najsilniejsze, jeśli szerokość pasa takich terenów otaczających miasto jest równa co najmniej połowie średnicy samego miasta.

CZYTAJ: 21 lipca najgorętszym dniem w historii

– Już wcześniej podejrzewaliśmy, że pasy wiejskich terenów wokół miasta mogą pomóc w schładzaniu jego centrum. Teraz, dzięki szczegółowej analizie, możemy powiedzieć, które formy użytkowania gruntów przynoszą największe korzyści – informuje jeden z badaczy, prof. Prashant Kumar.

– Mamy nadzieję, że planiści i rządy będą mogły wykorzystać nasze odkrycia, aby pomóc miejskim społecznościom w uodpornieniu się na rosnące globalne temperatury. Nasze wyniki pokazują, że jeśli chcemy ochłodzić nasze miasta, potrzebujemy zintegrowanego podejścia między planowaniem miejskim i wiejskim – podkreśla specjalista.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version