Nowy poseł z Lubelskiego zaprzysiężony

smolarz 1 2024 07 23 125525

We wtorek, po godz. 10.00 Sejm rozpoczął posiedzenie. Rozpoczęło się ono od ślubowania nowych posłów – Henryka Smolarza i Rafała Romanowskiego, którzy obejmują mandaty po posłach, którzy w niedawnych wyborach dostali się do Parlamentu Europejskiego. Henryk Smolarz został posłem Trzeciej Drogi z okręgu lubelskiego, zajmując miejsce Krzysztofa Hetmana, wybranego do Europarlamentu z Wielkopolski.

Henryk Smolarz w ostatnich wyborach do Sejmu zajął trzecie miejsce na lubelskiej liście Trzeciej Drogi – za wybranymi na posłów Joanną Muchą i Krzysztofem Hetmanem. Zdobył wówczas nieco ponad 5,5 tys. głosów. Reprezentuje Polskie Stronnictwo Ludowe. W styczniu 2024 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W latach 2008–2011 był prezesem KRUS. Ukończył Akademię Rolniczą w Lublinie. W latach 2005–2007, 2011–2015 zasiadał już w poselskich ławach, będzie to więc już jego trzecia kadencja w Sejmie.

Czym zajmie się Sejm?

Czterodniowe posiedzenie Sejmu ma być ostatnim przez wakacyjną, prawie półtora miesięczną przerwą, posłowie wrócą do pracy 11 września.

Pierwszym punktem obrad jest drugie czytanie projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz projektu ustawy zawierającej przepisy wprowadzające. Oba wpłynęły do Sejmu na początku marca, podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie projektów odbyło się pod koniec kwietnia. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet – prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji – kompleksowej reformy TK.

Po wprowadzeniu reformy moc utraciłyby trzy ustawy odnoszące się do funkcjonowania Trybunału – o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Jednocześnie – jak zapisano w projekcie zawierającym przepisy wprowadzające reformę – wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem “osób nieuprawnionych do orzekania” są “nieważne i nie wywierają skutków”.

Ponadto posłowie mają przeprowadzić drugie czytanie projektu ustawy o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.

Sejm ma również kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o nieruchomościach rolnych Skarbu Państwa. Celem projektu – jak wskazał w uzasadnieniu poseł Mirosław Maliszewski (Polska 2050-TD) – jest dostosowanie polskich przepisów do zmian wprowadzonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Nowelizacja zakłada m.in., że “obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu Komisji”.

Posłowie zajmą się również rządowym projektem noweli ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Celem rządowego projektu jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), dzięki której konsumenci będą mogli skuteczniej korzystać z pozwów grupowych. Nowe przepisy zakładają m.in., że podmioty upoważnione, np. organizacje pozarządowe, będą mogły wytaczać pozwy grupowe przeciwko przedsiębiorcom, którzy naruszają interesy konsumentów.

Sejm ma również pracować nad dwoma projektami (senackim i poselskim) nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Proponowane przepisy przewidują m.in. przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji, nie krócej niż przez 7 lat.

Drugiego dnia obrad, Sejm ma pracować m.in. nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który niedawno przyjął rząd. Projekt ten zakłada przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Posłowie w środę mają także zająć się projektem noweli ustawy o sporcie, który ma określić nowe podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia. Zostaną one uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a nie od stałej kwoty, której stawka obowiązuje od 2005 r.

Również w środę posłowie mają pracować nad rządowym projektem noweli ustawy o dokumentach publicznych, która przesuwa o rok termin wdrożenia rozwiązań technicznych, umożliwiających wydawanie dowodów rejestracyjnych przez organy rejestrujące służb, a także rządowym projektem noweli ustawy o służbie krwi. Jak wskazano w komunikacie Rady Ministrów, projekt ma charakter techniczny. Jego celem jest przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną – z poziomu ustawy na poziom rozporządzenia.

Ponadto w planach jest dyskusja nad projektem uchwały ws. wyrażenia uznania służbie i poświęceniu żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących bezpieczeństwa granic RP. W dokumencie potępiono m.in. wszelkie akty agresji i działania hybrydowe. Izba ma też pracować nad uchwałami w sprawie ustanowienia patronów 2025 r.

W czwartek Sejm planuje zająć się sprawozdaniem komisji finansów publicznych z wykonania budżetu państwa za 2023 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2023 r. oraz komisyjnym projektem uchwały w przedmiocie absolutorium. W planach jest także sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2023 r.

Wieczorem tego dnia posłowie mają zająć się także obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Powstał on z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Dotyczy on nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Pod tym rozwiązaniem podpisało się ponad 200 tys. obywateli.

W projekcie ustawy zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym. We wtorek stanowisko wobec projektu ma wydać rząd.

Ostatniego dnia posiedzenia posłowie mają zapoznać się ze sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 r. oraz wysłuchać informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r. Planowane jest także przedstawienie informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2023 roku.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. @KancelariaSejmu

Exit mobile version