Całe z natury. Już powstają wieńce dożynkowe

dsc 0990 2024 07 16 205057

W gminach wiejskich w całym kraju rozpoczęły się przygotowania do dożynek. Koło Gospodyń Wiejskich z Cicibora Dużego w gminie Biała Podlaska rozpoczęło prace nad przygotowaniem wieńca dożynkowego.

Wieńce nie mogą być zrobione z plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów. W całości muszą zostać wykonane z darów natury. Nad przygotowaniem tego w Ciciborze Dużym pracuje kilkanaście pań, a prace potrwają ponad trzy tygodnie.

CZYTAJ: Kontrowersyjna inwestycja. Część mieszkańców nie chce farmy wiatrowej

– Zebrałyśmy już zboża, które będą stanowić bazę, teraz pracujemy nad wykonaniem ozdób wieńca. A ten, kiedy już powstanie,  będzie zachwycać nie tylko swoją kompozycją, ale też zapachem i kolorami – mówi przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ciciborze Dużym Anna Mielnicka. – Wśród kolorów na pewno będzie zielony i żółty, bo zboże będzie i zielonkawe, i żółtawe. A kwiaty będą różnokolorowe. Będą to kwiaty żywe albo robione ze składników naturalnych, takich jak: pestki dyni, nasiona lnu, fasola – rośliny, które są wykorzystywane na naszych polach.

– Do przygotowania wieńca przyda się też kukurydza – stwierdza Mielnicka. – Kolby na razie odrzucamy, choć z nich też spróbujemy coś wykombinować. Potniemy je na kawałeczki i może przydadzą się jako środki do kwiatów. Na razie wykorzystujemy listki. Obieramy całą kolbę i będziemy z tego kombinować kwiatki – stwierdza Anna Mielnicka.

Wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa gminy Biała Podlaska podczas święta plonów będą oceniane przez komisję. Zwycięży najpiękniejszy, który będzie następnie reprezentować gminę na dożynkach powiatowych.

Dożynki gminy Biała Podlaska odbędą się 25 sierpnia w Dokudowie.

MaT / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version