Będzie rekord! Tłumy turystów w Lublinie [ZDJĘCIA]

kra 3435 2024 07 24 135923

To będzie rekordowy rok pod względem liczby turystów w Lublinie. Z danych przekazanych przez lubelski ratusz wynika, że w pierwszym półroczu 2024 roku miasto odwiedziło ponad 810 tysięcy podróżnych, w tym 240 tysięcy gości zagranicznych. To pierwszy tak wysoki udział obcokrajowców w historii pomiarów w badanym okresie.

CZYTAJ: Pożar zniszczył lubelski dom dziecka. Ruszyła zbiórka na pomoc pogorzelcom [ZDJĘCIA]

– 810 tysięcy turystów to o ćwierć miliona więcej niż w analogicznym okresie w 2023 roku. Największy wzrost zainteresowania widzimy wśród turystów zagranicznych – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin. – W ogólnym ruchu odnotowaliśmy wzrost o 40%. Jeśli chodzi o ruch krajowy, to było 16%. Jednak najbardziej zauważalny wzrost zanotowaliśmy w ruchu zagranicznym, bo wyniósł on około 250%. Czyli blisko trzy razy tylu gości zagranicznych więcej odwiedziło miasto, niż w tym samym okresie 2023 roku.

Lublin odwiedzany był najchętniej przez osoby z Wielkiej Brytanii (35%), Izraela (18%), Niemiec (15%), Białorusi (10%) i Stanów Zjednoczonych (9%). 90% zagranicznych turystów spędzało w Lublinie jeden dzień bez noclegu.

Długość pobytu w stolicy regionu wyglądała inaczej w przypadku gości krajowych. Łącznie w pierwszej połowie 2024 roku do miasta przybyło 570 tysięcy mieszkańców innych regionów naszego kraju, z czego 54% zdecydowało się skorzystać z noclegu. Turyści z Polski wybierali najczęściej trwające od 3 do 5 dni wizyty w Lublinie. Szczególnie chętnie na dłużej pozostawali w Lublinie goście z województw mazowieckiego, podlaskiego, małopolskiego i śląskiego.

Jeśli chodzi o wiek podróżnych, niezmiennie najwyższy odsetek zauważalny jest wśród osób do 25. roku życia, następnie w przedziale wieku 36-45 lat i 26-35 lat.

Turyści goszczący w Lublinie najczęściej odwiedzają Stare Miasto, Zamek Lubelski, deptak i plac Litewski. Wśród często wybieranych przez nich miejsc jest też Ogród Saski i Centrum Spotkania Kultur.

MaK/ opr. DySzcz / ToMa

Fot. Krzysztof Radzki/ archiwum

Exit mobile version