Prelekcja Oswalda Rodrigo Pereiry
Dzięki pracy trafił na szczyt, dosłownie i w przenośni. Oswald Rodrigo Pereira to dziennikarz telewizyjny, filmowiec, a także himalaista. Jego najnowsza produkcja “The Silent Escape” jest wyświetlana w ramach tournée w ponad 20 krajach świata.
Dokument opowiada morderczą wyprawę na dwa ośmiotysięczniki, która była ogromnym wyzwaniem zarówno dla Oswalda jak i Bartka Ziemskiego.
W kwietniu tego rok Oswald pojechał w zespole z Bartkiem Ziemskim na dwa ośmiotysięczniki, Makalu i Kanczendzongę. Polacy weszli na piąty wierzchołek ziemi 12 maja, bez korzystania z dodatkowego tlenu z butli i bez personalnego wsparcia Szerpów. Bartek Ziemski zjechał ze szczytu, stając się pierwszą osobą, która zjechała z samego wierzchołka Makalu (8485 m) nie korzystając z dodatkowego tlenu. Oswald dokumentował ten wyczyn filmowo i fotograficznie.
Film autorstwa Oswalda Rodrigo Pereiry “The Silent Escape” jesienią zeszłego roku miał premierę w Korei Południowej, następnie uczestniczył w tournée w kilkudziesięciu krajach na świecie, a w grudniu na Krakowskim Festiwalu Górskim otrzymał nagrodę za najlepszy film górski 2023.
Początek spotkania o 20:00 w CK w Lublinie.
Wyjątkowa wystawa fotografii w Kazimierzu Dolnym
Przenosimy się do nadwiślańskiego miasteczka. W Kazimierzu Dolnym wernisaż fotografii. Na wystawę archiwalnych fotografii miasta zaprasza Muzeum Nadwiślańskie. Autorami zdjęć są Stanisław i Jan Magierscy oraz Edward Hartwig. Zdjęcia – opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D – można zobaczyć w stylowym drewnianym fotoplastikonie wykorzystującym technikę stereoskopową. Fotografie pochodzą ze zbiorów archiwalnych Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Nadwiślańskiego.
Przedstawiają Kazimierz Dolny w latach międzywojennych, a także późniejsze kadry z okresu kolejnych powojennych dekad.
Wernisaż rozpoczyna się w południe w Muzeum Nadwiślańskim przy kazimierskim. Wystawa będzie czynna do końca lipca.
Planetobus zawitał do Bełżca
Na koniec zaproszenie dla najmłodszych do… mobilnego planetarium. Planetobus z Centrum Nauki Kopernik zaparkował przy Gminnym Centrum Kultury w Bełżcu.
W programie bezpłatne pokazy, interaktywne eksponaty. Dociekliwi będą mogli usłyszeć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik postarają się rozwiać wszelkie wątpliwości i rozwikłać zagadki jakie kryje kosmos.
Mobilne planetarium to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. Na półokrągłym „suficie” widzowie mogą oglądać pokazy astronomiczne prowadzone na żywo. W ten sposób można obserwować niebo pełne gwiazd i poznać najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie.
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum