10.07.2024 Informator kulturalny

pm inauguracja 100724 031 2024 07 10 205126 2024 07 11 084331

Film dokumentalny w kinie pod chmurką

Na początek propozycja filmowa i seans pod chmurką w letnim kinie przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie. Dziś mogą Państwo zobaczyć filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera.

Nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”, a raczej doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł.

Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją.

Wielki niemiecki artysta słynący z wielkoformatowych pejzaży ze stałymi elementami katastroficznymi. Wim Wenders spędził z malarzem ponad dwa lata, śledząc zarówno jego prywatną ścieżkę wiodącą z rodzimych Niemiec do Francji, jak i działalność twórczą.

Seans rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie

Rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

Lubelskim deptakiem po raz kolejny przejdzie barwny korowód, a w nim uczestnicy XXXVIII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka. Do 14 lipca w przestrzeni Lublina m.in. na placu Litewskim, w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego dominować będzie folklor z każdego zakątka świata. Koncerty zorganizowane zostały także w miejscach nieoczywistych, np. na Wieży Trynitarskiej. 

Spotkania Folklorystyczne odbywają się od 1985 roku. Od 1994 r. organizacją festiwalu zajmuje się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Lubelskiej” im. Wandy Kaniorowej. 

Przez ostatnie 37 lat w spotkaniach wzięło udział ponad 300 zespołów. 

W tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych wystąpią zespoły z Boliwii, Kenii, Kolumbii, Meksyku, Macedonii Północnej, Rumunii, Słowacji, Turcji i gospodarze – ZPIT „Lublin”.

Parada zespołów rozpocznie się o 16:00 na placu Litewskim. 

Następnie, o 18:00 koncert galowy w Ogrodzie Saskim. 

„Obraz niepodzielny”. Wystawa w Galerii Podlaskiej

Marzena Łukaszuk „Obraz niepodzielny” – to tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Podlaskiej. W przestrzeni galerii grafiki, malarstwo oraz instalacje artystyczne.

Od 2015 roku kieruje Pracownią Rysunku i Technik Ilustracyjnych na łódzkiej ASP. Pochodzi z Białej Podlaskiej. 

Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, ceramiką oraz ilustracją.

Na wystawie zobaczymy prace powstałe w ostatnich latach. To m.in. prace abstrakcyjne.

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version