03.07.2024 Informator kulturalny

p1010897 2024 07 01 151636 2024 07 03 133113

Wystawa „Unia Lubelska: Historia-pamięć-tradycja”

Na początek plenerowa wystawa przygotowana w 455. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Na wystawie „Unia Lubelska: Historia-pamięć-tradycja” znajdziemy szczegółowo opisane wydarzenia związane z zawarciem Unii oraz mało znane ciekawostki historyczne. 

Unia lubelska, porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, została zawarta 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów, ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną.

O wystawie opowiada dr Marcin Gapski, dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę można oglądać do 22 lipca na Placu Litewskim przy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Plener Fotograficzny „ROZTOCZE 2024”

W kilka dni wykonają tysiące zdjęć uwieczniając okiem aparatu Roztocze. Fotograficy z całej Polski spotkają się w Krynicach, by efekty swojej pracy zaprezentować na wystawach będących podsumowaniem tegorocznej edycji Pleneru Fotograficznego „ROZTOCZE 2024”. Plener rozpoczyna się dziś. Potrwa do 7 lipca. 

Weźmie w nim udział 25 fotografików. Efektem ich prac będzie cykl fotografii przedstawiających Roztocze i jego walory przyrodnicze i kulturowe, ukazanie piękna roztoczańskich krajobrazów, architektury, flory i fauny, wymiana doświadczeń twórczych. 

Otwarcie pleneru z udziałem organizatorów: 3 lipca 2024 o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Krynicach.

„La chimera” – seans pod chmurką

Na koniec propozycja filmowa i seans pod chmurką, w letnim kinie przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie. Włosko-francusko-szwajcarski dramat „La chimera” to opowieść o Arthurze.

Mężczyzna towarzyszy grupie rabującej groby i handlującej starożytnymi znaleziskami. Arthur nie nastawia się jednak na zysk. Nie jest także głodny przygód.  

Bohater cierpi z powodu utraconej miłości – tylko w kontakcie z przeszłością znów czuje dotyk ukochanej. 

W osadzonej w latach 80. opowiastce o bandzie złodziejaszków okradających zmarłych granice rzeczywistości zacierają się. Korzenie „La chimery” sięgają głęboko: starożytnego systemu wierzeń Etrusków, złudnych marzeń tumbaroli o wielkim bogactwie oraz klasyków neorealizmu,

W roli głównej Josh O’Connor. 

Seans w letnim kinie przy Bernardyńskiej 15 rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca. Około godz. 21:00.

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version