Zbiory z biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego trafią na prestiżową listę Krajową Pamięć Świata UNESCO. Dziś (17.06) Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych poinformowała, że na liście znajdą się Dzienniki lekarza Zygmunta Klukowskiego przechowywane w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.
– Jego dzienniki stają się jednym z pierwszych dokumentów historii okupacji – mówi kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki KUL dr Arkadiusz Adamczuk. – Mam w ręku pierwszy zachowany tom dziennika. Widzimy zwykłe pismo ręczne, pisane stalówką maczaną w atramencie. Taki spektakularny fragment: „1 stycznia 1940 roku, poniedziałek. Chyba nigdy jeszcze w Polsce nie było tak smutnego Sylwestra jak w tym roku. Nie składano sobie innych życzeń jak tylko wyzwolenia z niewoli”. To jest rok 1940, czyli jeszcze nie wiemy co będzie.
CZYTAJ: Chodlik: starożytna ozdoba odnaleziona przez archeologów
Zygmunt Klukowski urodził się w 1885 roku w Odessie. Podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej jako lekarz, natomiast po jej zakończeniu przeniósł się do Szczebrzeszyna, gdzie objął posadę dyrektora szpitala miejskiego im. św. Katarzyny. Po wybuchu II wojny światowej Klukowski zaangażował się w działalność konspiracyjną Armii Krajowej. Wtedy też zaczął prowadzić swój dziennik.
Oficjalne ogłoszenie włączenia Dzienników Zygmunta Klukowskiego do Listy Krajowej Pamięć Świata UNESCO oraz wręczenie certyfikatu przez Prezydenta RP nastąpi w przyszłym tygodniu.
ZAlew / opr. PrzeG
Fot. KUL