Omdlenia i złe samopoczucie – tego możemy spodziewać się w najbliższych dniach w związku ze zmianami pogody. Nad województwo lubelskie nadciąga też pierwsza fala upałów. Będzie gorąco nie tylko w dzień, ale i w nocy, a biomet będzie niekorzystny. Najgorzej pogodę będą znosić osoby obciążone chorobami kardiologicznymi, ale także dzieci czy meteopaci. Wzrost interwencji spowodowany wahaniami pogody notują już ratownicy medyczni i przypominają o tym, jak chronić się przed wysokimi temperaturami.
– Skutki zmian pogody to zazwyczaj bóle reumatyczne, bóle głowy, niewyspanie czy złe samopoczucie – przyznają mieszkańcy Lublina. – Czuję ból w kolanach, może to przez pogodę. Ja jestem zimnolubnym człowiekiem. Dzisiaj czuję się trochę zmęczony, ale staram się jakoś wytrzymywać, jakoś się schłodzić. Czuję ogólne osłabienie. To raczej kwestia bólu głowy i tego, że ciężej jest wstać, takie ociężenie.
Upalne dni na Lubelszczyźnie
Pogoda w regionie w najbliższych dniach nie będzie sprzyjała dobremu samopoczuciu.
– W województwie lubelskim w najbliższym czasie będzie naprawdę bardzo ciepło, wręcz upalnie – mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. – Temperatura maksymalna na Lubelszczyźnie to nawet 32 stopnie Celsjusza. Oprócz wysokiej wartości w dzień, możemy spodziewać się również bardzo wysokiej temperatury w nocy, do 17-19 stopni. Upał to tzw. duży wydatek energetyczny i duży stres termiczny dla naszego organizmu. W konsekwencji możemy czuć się źle, możemy czuć się zmęczeni. Będziemy tracić dużo wody, a więc możemy nawet być niewyspani, odczuwać pewne bóle. Samopoczucie będzie raczej słabe, biomet będzie niekorzystny.
CZYTAJ: Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu
Więcej interwencji medycznych
Interwencje medyczne związane z pogodą w ostatnim czasie można podzielić na dwa rodzaje.
– Jedne spowodowane są stricte upałami – wskazuje główny koordynator medyczny Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie, Jakub Stańczyk. – Tutaj pierwsze interwencje są najczęściej wskutek odwodnienia, to zasłabnięcia z tym związane. A drugie interwencje są z powodu wahań pogody, czyli wahania ciśnienia atmosferycznego i naszego ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach te zwyżki ciśnienia mogą doprowadzić do udarów niedokrwiennych mózgu. Spadki ciśnienia będą prowadziły do omdleń, zasłabnięć. Do takich zdarzeń pogotowie ratunkowe najczęściej wyjeżdża w ostatnich dniach. Głównie chodzi o pacjentów obciążonych kardiologicznie, z niewydolnością krążenia, w stanach po zawale serca, gdzie to serce jest najbardziej obciążone. Do tego dochodzi wiek pacjenta. Ci najbardziej wiekowi i najmłodsi pacjenci są najbardziej narażeni na wahania temperatury, odwodnienie.
Czy nasze mieszkania są odpowiednie na upały?
Budownictwo w naszym kraju wciąż nie jest przystosowane do obecnych norm klimatycznych.
– Do tych gwałtowniejszych zjawisk absolutnie nie jesteśmy przygotowani – mówi dr Agnieszka Krzyżewska z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS. – Jeżeli chodzi chociażby o falę upałów, w budownictwie wciąż obowiązują normy klimatyczne, które zostały wyznaczone w latach 60.-70. My też nie jesteśmy przystosowani do takich wysokich temperatur. Jeżeli mamy bardzo wysokie temperatury, to żeby się ochłodzić, powinniśmy poprzebywać przynajmniej te parę godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu, a w ilu procentach mieszkań w Lublinie mamy klimatyzację? W bardzo, bardzo niewielu.
O czym pamiętać podczas upałów?
W upały warto pamiętać o paru zasadach, by uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia.
– Musimy uważać na słońce w szczycie jego operowania, czyli w godzinach południowych – zaznacza Jakub Stańczyk. – Jeśli mamy wyjść na zewnątrz załatwiać jakieś rzeczy, to zróbmy to z rana, kiedy słońce jeszcze tak nie doskwiera, nie ma takich skrajnych temperatur. Unikajmy bezpośredniego narażenia na słońce, miejmy przy sobie wodę i nakrycie głowy. Słońce operujące w godzinach południowych bardzo szybko uszkadza też naszą skórę. Warto zaopatrzyć się w kremy z filtrem.
Medycy przypominają również, że w taką pogodę nie można zostawiać dzieci ani zwierząt w autach. Temperatura w samochodzie w ciągu kilku minut wzrasta nawet do 70 stopni Celsjusza, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia czy życia. A przypomnijmy, że na jutro IMGW wydał ostrzeżenie dla południowej części regionu przed upałami, w środę będą one obejmowały całe województwo lubelskie.
RyK / opr. WM
Fot. pexels.com