Trójmorzem do rozwoju. Międzynarodowa współpraca na lubelskim kongresie [ZDJĘCIA, WIDEO]

duda 2 2024 06 13 171157

Prawie dekadę współpracy trójmorskiej podsumowano w Lublinie podczas IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. Był to również pretekst do rozmów o bezpieczeństwie, kluczowych inwestycjach jak np. Via Carpatia, a także dalszych kierunkach rozwoju. Uroczyście przyjęto też sześć ukraińskich regionów do Sieci Regionów Trójmorza.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Sieć Trójmorza zrzesza m.in. państwa byłego bloku sowieckiego. To bardzo ważne. Jest też szansą na szybszy rozwój i argumentem w staraniach o przyjęcie do Unii Europejskiej – mówi przewodniczący rówieńskiej rady obwodowej, Andrii Karaush. – – Mamy wielkie nadzieje związane z przystąpieniem do Sieci Regionów Trójmorza. W związku z tym, że Ukraina dąży do Unii Europejskiej, liczymy, iż nasza droga będzie wiodła właśnie przez regiony Trójmorza. Inicjatywa Trójmorza dotyczy nie tylko kwestii bezpieczeństwa, ale również kultury, oświaty, gospodarki. My, jako region rówieński, liczymy, że możemy też skorzystać z tej inicjatywy i rozwijać się w tych wszystkich dziedzinach.

CZYTAJ: Andrzej Duda na Kongresie Trójmorza: Rosja nie może wygrać na Ukrainie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Gościem IV Samorządowego Kongresu Trójmorza był prezydent Andrzej Duda.

– Forum Trójmorza stanowi obszar współpracy dla państw Unii Europejskiej, ale traktujemy je również jako sposób na przyciąganie tych państw, które w przyszłości będą należały do Unii, które do Unii Europejskiej aspirują i walczą dzisiaj o to, żeby poprawić swoją sytuację na tyle, żeby mogły być do Unii przyjęte. Współpracujemy z nimi także w zakresie inicjatywy Trójmorza – mówił  prezydent.

Trójmorze to także inwestycje i wspólny rozwój gospodarczy.

– Ten format, który się zawiązał, jest dbaniem o podmiotowość i własne interesy. Całe Trójmorze to 13 państw, 120 milionów ludzi, czyli tyle co Japonia. Mamy najszybszy rozwój gospodarczy, dwa, a nawet trzy razy szybszy niż zachodnia część Europy – stwierdza Beata Daszyńska-Muzyczka, ambasador – specjalny przedstawiciel Prezydenta RP ds. Inicjatywy Trójmorza. – Sukcesem jest też założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Łącznie ma on praktycznie 1,3 mld dolarów. Wartość inwestycji, w które zostały zainwestowane te pieniądze, to 6 mld dolarów. Z budżetu każdego państwa, ze środków europejskich, tylko na przestrzeni lat 2018-2022 inwestycje jedynie w transport, logistykę, energetykę i sektor digitalny (cyfrowy) sięgnęły ponad 80 mld euro – wylicza.  

Jak zauważają uczestnicy kongresu, Trójmorze stanowi dobrą platformę do rozwoju.

– Współpraca północ-południe jest dla państw Europy Środkowo-Wschodniej w tej chwili ważniejsza niż integracja na linii wschód-zachód – uważa radca ambasady Bułgarii Nikołaj Kostow. – To, co do tej pory zostało zrobione, stanowi bardzo dobrą podstawę do rozwoju. Widzimy nowe inicjatywy, projekty infrastrukturalne. Dla nas bardzo ważnymi projektami są: rozbudowa portu morskiego w Burgas, rozwój Via Carpatia, autostradowe połączenie się wszystkich państw, a także inicjatywa połączenia wszystkich (krajów) drogą elektroniczną. Współpraca w dziedzinie rozbudowy sieci energetycznej, przesyłowej, gazociągów, infrastruktury, ma również wymiar bezpieczeństwa. Im więc więcej infrastruktury, im więcej portów lotniczych (chociażby CPK), tym więcej jest bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dzięki Trójmorzu w naszym regionie może nastąpić intensyfikacja inwestycji z… Japonii. 

– Stanowimy ciekawy obszar dla inwestorów. Trójmorze jest coraz bardziej rozpoznawalne. Świadczyć może o tym chociażby to, że od kwietnia mamy strategicznego partnera w postaci Japonii. Bardzo jej się ten koncept podoba, bo nie musi analizować osobno każdego państwa, tylko patrzy na cały region i na to, jak się będzie infrastruktura rozwijać – zauważa Beata Daszyńska-Muzyczka. – Buduje to potencjał dla japońskich firm w sensie nearshoringu (zlecanie części prac do innego kraju, zbliżonego kulturowo – red.), friendshoringu (budowanie zakładów w krajach o podobnych wartościach – red.). To jest to, czego dzisiaj duże gospodarki szukają.

IV Samorządowy Kongres Trójmorza odbywał się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wczoraj eksperci z blisko 20 państw rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym, czy nowoczesnych technologiach.

RyK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version