Ponad 70 mln zł trafi do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej na zakup nowoczesnego sprzętu dla poradni specjalistycznych i leczenie pacjentów w trybie jednodniowym. Chorzy mają być szybciej diagnozowani i leczeni.
O szczegółach mówi p.o dyrektora COZL Piotr Matej. – Dwa zrealizowane projekty w ramach nowej perspektywy sprawiają, że Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, szczególnie pacjenci, otrzyma sprzęt specjalistyczny jako uzupełnienie oferowanej dzisiaj ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz tzw. e-usług w systemach informatycznych, które pozwolą pacjentom na sprawną, szybką i dobrą komunikację z ośrodkiem onkologicznym. Ten sprzęt jest dedykowany dla kilkunastu poradni, począwszy od sprzętu diagnostyki kardiologicznej, radiologicznej, onkologicznej i rezonansu magnetycznego.
Jak podkreśla Aneta Dobrzyńska-Rutkowska, zastępca lekarza kierującego Oddziałem Pierwszym Onkologii Klinicznej z pododdziałem chemioterapii dziennej, opieka jednodniowa jest w tej chwili w onkologii bardzo ważna
CZYTAJ: Nowacka: kompetencje ruchowe uczniów ważniejsze niż wyławianie talentów
– Chory jest przyjmowany do takiego oddziału chemioterapii dziennej czy poradni chemioterapii. Wcześniej ma konsultacje internistyczną. Wykonuje badania laboratoryjne – wszystko to robi najczęściej jednego dnia. Później jest kwalifikowany przez lekarza w poradni czy w oddziale chemioterapii do tego jednodniowego leczenia – dodaje Aneta Dobrzyńska-Rutkowska.
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Franciszek Burdan, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w COZL, „radiologia jest jak zawsze jednym z największym beneficjentów, bo jesteśmy najdrożsi”.
– Większość pracowni przychodni będzie posiadała już własne ultrasonografy, co pozwoli na wykonanie biopsji. Już w trakcie pierwszych wizyt, gdzie mamy zmianę, która jest podejrzana, żeby nie przedłużać diagnostyki, to lekarz będzie mógł wykonywać tę biopsję w gabinecie na pierwszej wizycie. Na pewno będzie szybciej i powinno być też lepiej, bo nowy sprzęt pozwala na zwiększenie czułości specyficzności badań. W przypadku nowotworów piersi mammografia i USG są metodami z wyborów, w przypadku pozostałych nowotworów, jak w jelicie grubym to kolonoskopia i tomografia komputerowa. W przypadku nowotworu gruczołu krokowego, to jest rezonans magnetyczny, gdyż przed wykonaniem biopsji, wykonujemy rezonans. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologi one teraz będą badaniami podstawowymi. Dlatego też w tych nowych zakupach mamy wymianę rezonansu magnetycznego. Chcemy wejść do tych wysoko wyspecjalizowanych jednostek onkologicznych, które są przystosowane do wykonywania skryningowego badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu stercza – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Burdan.
Jak dodaje dr n. med. Aneta Dobrzyńska-Rutkowska, w tej chwili w onkologii się dzieje, i to bardzo dużo.
– Jest immunoterapia, immunoterapia w skojarzeniu z chemioterapią, jest leczenie ukierunkowane molekularnie. Mamy bardzo dużo takiego leczenia i mamy dostęp do wszystkich programów lekowych ministerialnych, w których mamy możliwość leczenia takim najnowocześniejszym leczeniem: przeciwciała, immunoterapia. To jest kierunek, w którym idzie onkologia i ta skuteczność leczenia jest coraz większa – tłumaczy dr n. med. Dobrzyńska-Rutkowska.
– Ja mogę powiedzieć, że u nas z roku na rok jest coraz więcej. Jeśli kilka lat temu wykonywaliśmy jeszcze 30-40 badań tomograficznych, to dzisiaj wykonujemy koło 100. Rezonansów wykonujemy średnio około 40 dziennie – dodaje Franciszek Burdan.
– Szybka diagnostyka jest bardzo ważna. Mamy kartę DiLo, z którą chory jest bardzo szybko wprowadzony, aby mieć te wstępne badania. Później uczestniczy w konsyliach. W naszym ośrodku mamy konsylia z każdego nowotworu. I chory, jeśli jest zakwalifikowany, to my bardzo go szybko przyjmujemy do takiego leczenia, czy to na tryb jednodniowy, czy do oddziału onkologii klinicznej, gdzie rozpoczyna leczenie. Najwięcej nowotworów to rak piersi jeśli chodzi o kobiety. Natomiast profilaktyka, którą kobiety wykonują, jest istotna, i ten rak jest często wykrywamy we wczesnym stadium. Rak płuc, rak gruczołu krokowego u mężczyzn, rak jelita grubego, żołądka, czerniak, rak nerki – wymienia dr n. med. Dobrzyńska-Rutkowska.
– Znacznie zwiększa się liczba nowotworów okolicy nosogardła, jamy ustnej. Jest to związane z obecnością w naszej populacji wirusa brodawczaka ludzkiego – dodaje prof. dr hab. n. med. Franciszek Burdan.
CZYTAJ: Nie jest to nic trudnego, a może pomóc. Akcja krwiodawstwa w Puławach
– Przed Centrum Onkologii stoi nowa perspektywa, nowe wyzwanie, jakim jest pięciokondygnacyjne Centrum Diagnostyki. Każdy poziom będzie odpowiadał za odpowiedni rodzaj diagnostyki w zależności od stanu klinicznego pacjenta. To Centrum Profilaktyczne i Diagnostyczne, bo ono ma na celu jak najszybciej wychwycić, ukierunkować oraz postawić szybką diagnozę, a nie dopiero później medycyna naprawcza, kiedy już trzeba stosować leczenie szpitalne – dopowiada Piotr Matej.
Nowa inwestycja – Centrum Diagnostyki i Profilaktyki – ma powstać w ciągu 3 lat na terenie szpitala przy ul. Biernackiego w Lublinie.
W COZL codziennie przebywa ok. 400-450 pacjentów na blisko 500 dostępnych łóżek. Rocznie leczonych jest ponad 36 tys. pacjentów.
PaSe / opr. AKos
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Sebastian Pawlak