Nowacka: kompetencje ruchowe uczniów ważniejsze niż wyławianie talentów

mid 24611034 2024 06 11 142439

Chcemy zmodernizować program dotyczący testów sprawnościowych uczniów – zapowiedziała we wtorek (11.06) szefowa MEN Barbara Nowacka. Minister sportu Sławomir Nitras zapowiedział, że program zmieni nazwę i będzie się koncentrował na rozwoju kompetencji ruchowych uczniów, a nie „wyławianiu talentów”.

W marcu i kwietniu nauczyciele wychowania fizycznego mieli przeprowadzić testy sprawnościowe uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz we wszystkich klasach liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia.

O wyniki testów pytani byli na wtorkowej konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka i minister sportu Sławomir Nitras.

CZYTAJ: Większość nie potrafi kozłować piłki. Uczniowie coraz mniej aktywni fizycznie

„W tej chwili spływają dane, wiemy, że około 75 proc. szkół wywiązało się z tego obowiązku. Niestety widzimy też, póki co sporą lukę, może jeszcze te dane zostaną uzupełnione” – powiedziała szefowa MEN.

Zapowiedziała też modernizację tego programu, aby realnie pokazywał, jaki jest rozwój kompetencji sportowych u dzieci, a nie, „żeby kluby sportowe wyławiały talenty”.

Minister sportu przekazał, że wyniki testów będą podane po igrzyskach olimpijskich w Paryżu, które zakończą się 11 sierpnia.

Poinformował, że w przyszłym roku program nie będzie nazywał się „Odkrywajmy sportowe talenty”, ale „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”. „Wyrzuciliśmy z tego programu (…) przede wszystkim element szukania talentów. Celem tego programu jest analiza kompetencji ruchowych młodzieży w szkole” – podkreślił Nitras.

Dodał, że szkoła nie jest od tego, by selekcjonować dzieci na te, które są sprawne od tych, które „od pierwszej lekcji WF-u są kierowane na drugą stronę – wy jesteście niesprawni ruchowo”.

Zwrócił uwagę, że tak jak szkoła jest od tego, żeby nauczyć dzieci tabliczki mnożenia, tak jest od tego, żeby wypracować u dziecka kompetencje ruchowe.

CZYTAJ: Wyniki są zatrważające. Dzieci nie chcą podejmować wysiłku

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, począwszy od roku szkolnego 2023/2024, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, nauczyciel WF ma przeprowadzać raz do roku w każdej klasie testy sprawnościowe. Obejmują one uczniów szkół publicznych i niepublicznych.

W podstawie programowej z wychowania fizycznego określono, że testy będą przeprowadzane od marca do kwietnia. Obejmą cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów, beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska) i skok w dal z miejsca.

PAP / RL / opr. LisA

Fot. PAP/Rafał Guz

Exit mobile version