– Częściowo wolne wybory z 4 czerwca 1989 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski XX wieku – uważa prof. Marcin Kruszyński, historyk z Lotniczej Akademii Wojskowej i Uniwersytetu w Siedlcach, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
– To pokojowe przejście władzy oszczędziło nam wielu niebezpiecznych sytuacji – przekonuje profesor Kruszyński. – Gdyby nie doszło do tego konsensusu i porozumienia na zasadzie pewnego układu politycznego, to wypadki mogłyby się potoczyć dramatycznie. To jest historia alternatywna, ale pamiętajmy o tym, że nastroje społeczne były bardzo niskie. Niewielu Polaków spodziewało się, że będzie coś lepszego. Pamiętajmy, że to był czas totalnej zapaści gospodarczej, więc napięcie, jeśli chodzi o emocje wśród społeczeństwa, było duże.
W wyniku wyborów z czerwca 1989 roku demokratyczna opozycja zdobyła 35 procent mandatów w Sejmie i wygrała wybory do Senatu.
Cała rozmowa w materiale wideo:
ToNie / opr. AKos
Fot. RL
Pliki dźwiękowe
profesor Kruszyński





!["Z szeryfa zrobił się kapiszon". Minister Waldemar Żurek o Zbigniewie Ziobrze [WIDEO] 6 EAttachments95324639bebfc6c32433d4e110068c6f6b3ca41 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/05/EAttachments95324639bebfc6c32433d4e110068c6f6b3ca41_xl-350x250.jpg)




