Historia Zwierzyńca z perspektywy kobiet. Ruszają prace nad wyjątkowym filmem

dsc06936 2022 09 24 223907 2022 09 26 231234 2024 06 24 175539

Historia, natura, architektura – rozpoczynają się prace nad filmowym projektem poświęconym roztoczańskiemu Zwierzyńcowi. Obraz ma być wyjątkowy, bo jego osią będą losy kobiet, postaci historycznych, które wpłynęły na rozwój miasta i okolic.

Za realizacją filmu stoi  Stowarzyszenie im. Aleksandry Wachniewskiej ze Zwierzyńca oraz Fundacja Edukacji Filmowej KinoFUN z Pruszkowa.

Historia z perspektywy kobiet

O których kobietach Zwierzyńca opowie fabularyzowany dokument? To wyjawia przedstawiciel stowarzyszenia ze Zwierzyńca, Michał Patyk.

– Będą to: Halina Matławska – twórczyni monografii Zwierzyńca, Aleksandra Wachniewska, która przyczyniła się do powstania Roztoczańskiego Parku Narodowego, hrabina Potocka, która mieszkała w Zwierzyńcu, Teresa Aniela Zamoyska z Michowskich, która wraz z mężem ufundowała kościółek na wodzie i oczywiście Marysieńka Zamoyska – wymienia Michał Patyk. – To tak wyraziste postaci, że nie było problemów z wyborem. Teraz kwestia tego, jak pokazać je w sposób interesujący, tak żeby przekazać historię Zwierzyńca, pokazać perspektywę rozwoju miasta i ten potencjał dziedzictwa, jaki Zwierzyniec posiada.

CZYTAJ: Zwierzyniec: urokliwa willa w rejestrze zabytków [ZDJĘCIA]

Reżyser filmu Filip Kovcin przyznaje, że elementem, który zwrócił jego uwagę, jest pokazanie historii z perspektywy kobiet.

– Wydaje mi się, że to jest coś ciekawego – mówi Kovcin. – To jest wyjątkowo interesujące podejście. Obejrzeliśmy tyle historii z punktu widzenia mężczyzn. A co z tymi kobietami? One nie istniały? Bez tych kobiet my byśmy nie istnieli, dlatego warto zwrócić się również w tę stronę.

Dwie fundacje połączyły siły

Wyjątkowy pomysł powstał dzięki współpracy dwóch fundacji zainteresowanych Zwierzyńcem i jego dziedzictwem.

– Jakiś czas temu odnalazła nas fundacja, która również zainteresowała się dziedzictwem Zwierzyńca – opowiada Michał Patyk. – Narodził się pomysł współpracy. Tak zaczyna się historia filmu o Zwierzyńcu. W tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania scenariusza, poszukiwania sponsorów, którzy pomogą nam zrealizować ten film.

CZYTAJ: Dom malarki z Roztocza wpisany do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

– Gdy doszło do pierwszego spotkania, to państwo już mieli swoją wizję – mówi Barbara Wójcik, koordynatorka Fundacji Edukacji Filmowej KinoFUN. – To nie było tak, że ona dopiero powstała. Na tym spotkaniu opowiedzieli nam o niej szerzej. Po tym spotkaniu potoczyła się już taka wymiana, opis tego filmu. Polski Instytut Sztuki Filmowej poprosił o ten opis. Instytut nie daje dotacji celowej na wyprodukowanie całego filmu, tylko ma wspierać. My, aby wejść na plan, potrzebujemy mieć już środki. Działamy bardzo dynamicznie. Chcielibyśmy zachęcić do włączenia się w ten projekt. Zachęcamy tych, którym dziedzictwo kulturowe nie jest obojętne.

Film ma pokazać historię w ciekawy sposób

Reżyser Filip Kovcin zapowiada, że film będzie odwoływać się do znanych elementów z biografii ważnych dla Zwierzyńca kobiet.

– Będziemy też kręcić zdjęcia na bieżąco, żeby pokazać miejsca i sytuacje w odpowiednim kontekście historycznym – mówi filmowiec. – Niewykluczone, że pewne rzeczy będzie trzeba w jakiś sposób zilustrować, może zrobić fabularyzację pewnych sytuacji. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest znalezienie odpowiedniego klucza na pokazanie całości – żeby jednocześnie trzymać się faktów historycznych, ale też pokazać to w taki sposób, żeby nie było nudne dla widza. Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo dynamicznych rzeczy, ale nie wszystko polega na szybkich cięciach.

Film ma trwać około godziny. Poza ilustracjami z historii miasta, widzowie zobaczą malownicze roztoczańskie krajobrazy i bogactwo tutejszej przyrody. Twórcy projektu chcą, by obraz promował Roztocze zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

JN / opr. WM

Fot. Piotr Piela / archiwum

Exit mobile version