Bezpieczeństwo w czasie burzy. O czym pamiętać?

pexels pixabay 33150 2024 06 03 184119

Nad województwo lubelskie nadciągają burze. Strażacy apelują o ostrożność.

– Przede wszystkim sprzątnijmy luźne przedmioty z balkonów czy z podwórka oraz nie zostawiajmy otwartych okien – mówi rzecznik prasowy lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, młodszy kapitan Tomasz Stachyra. – Zwróćmy uwagę na to, żeby nie stawiać samochodów pod drzewami. Ze względu na towarzyszący burzom silny wiatr wyłączmy różnego rodzaju źródła prądu, z których korzystamy w domu, żeby zabezpieczyć się przed różnymi przepięciami w wyniku wyładowań. Unikajmy parkowania na parkingach podziemnych, w miejscach, gdzie kratki odpływowe mogą być niekoniecznie drożne, żeby uniknąć takiej sytuacji, że pojazd zostanie podtopiony.

Co zrobić, gdy burza nas zaskoczy?

– W takiej sytuacji musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo – zaznacza młodszy kapitan Tomasz Stachyra. – Jeśli burza nas zaskoczy, to podstawowa rzecz, jaką powinniśmy zrobić, to poszukać schronienia. Najlepiej schronić się w jakimś budynku, ale jeśli w pobliżu mamy otwarty teren, to wszelkie podręczniki mówią o tym, żeby po prostu przykucnąć i przeczekać, szczególnie kiedy są wyładowania atmosferyczne. Błyskawice i pioruny uderzają w najwyższe punkty. Jeśli przebywamy na otwartym terenie, również jesteśmy narażeni na uderzenie pioruna, które może się skończyć śmiercią.

CZYTAJ: Gdzie w regionie dzisiaj zagrzmi? Kolejny alert dla Lubelskiego

Czy samochód to bezpieczne schronienie?

– W czasie gwałtownej burzy, kiedy nie mamy innego miejsca schronienia, samochód jest bezpiecznym miejscem. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach – dodaje Tomasz Stachyra. – Samochód to jest bardzo bezpieczne miejsce, bo jest odizolowane od podłoża, posiada koła, gumowe opony, więc jest dobrym izolatorem. Oczywiście nie pod drzewami, nie pod liniami wysokiego napięcia, nie pod liniami energetycznymi. Zadbajmy również o to, żeby w czasie podróży samochodem, wyjeżdżając z terenów leśnych, zachować szczególną ostrożność, bo ten silny wiatr może wyprowadzić samochód z toru jazdy i spowodować niebezpieczeństwo. 

CZYTAJ: Nad region nadciągają burze. Synoptycy ostrzegają [ZDJĘCIA]

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla całego województwa wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje do północy. Może spaść do 35 litrów wody na mkw, a porywy wiatru mogą sięgać do 75 km/h. Od północy ostrzeżenie drugiego stopnia prognozują synoptycy dla powiatów: biłgorajskiego, janowskiego, kraśnickiego i opolskiego.

RyK / opr. WM / LisA

Fot. pexels.com

Exit mobile version