20.06.2024 Informator kulturalny

444166140 851826376986075 6975947456151258118 n 2024 06 20 143123

Wieczór poetycki w Domu Słów

Teatr NN zaprasza na spotkanie z Ireneuszem Kaczmarczykiem – poetą i psychoterapeutą, który zbiory wierszy publikuje od lat 80. ubiegłego wieku. To także okazja, by zobaczyć wystawę ilustracji Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej, na której prezentowane będą również prace, które powstały z inspiracji wierszami Ireneusza Kaczmarczyka.

Spotkanie poprowadzi Marek Danielkiewicz, a rozmowa będzie toczyła się wokół samotności, cierpienia i skrajnych doświadczeń, które zdaniem poety mogą pokazać nam kierunek zmian, nieco rozszerzyć horyzont oraz odkrywać siebie.

Początek spotkania w Domu Słów przy ul. Żmigród 1 w Lublinie o godz. 17.00.

Kryminalny czwartek w Radiu Lublin

„Moje zamiłowanie do kryminału wzięło się z lektur. Najpierw opowieści o Sherlocku Holmesie, potem czarnego kryminału w wykonaniu Raymonda Chandlera” – mówi w jednym z wywiadów Wojciech Chmielarz. Zdaniem krytyków literackich to mistrz obserwacji i magik opowieści. Wojciech Chmielarz, twórca komisarza Mortki i zekranizowanego „Żmijowiska” będzie dziś gościem w Studiu im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin. Autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru opowie m.in. o książkach „Zwykła przyzwoitość” oraz „Zbędni”.

Spotkanie z cyklu Kryminalne Czwartki rozpoczyna się o 18.00 w Radiu Lublin. Rozmowę mogą Państwo także śledzić w mediach społecznościowych.

Prace Tadeusza Rolke w CSK

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Swoje prace prezentuje wybitny fotograf – prekursor polskiej fotografii reportażowej – Tadeusz Rolke. Więziony w okresie stalinowskim. Po 1989 roku współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W latach 70. mieszkał w Hamburgu, fotografując tam m.in. dla „Sterna”, „Geo” i „Art”.

Wystawa KUNszT to ukazanie ludzi związanych ze sztuką lat 70. w Niemczech, która poprzez swoją różnorodność zaczęła wychodzić poza schematy. Rolke wykorzystał propozycję rządowej agencji. W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy Tadeusz Rolke wykonał serię diapozytywów. Stanowią one unikalny i wyjątkowy zbiór nigdy dotąd publicznie niezaprezentowany, z którego znane są tylko pojedyncze portrety Josepha Beuysa i Gerharda Richtera, bowiem sława tych twórców daleko wykroczyła poza lokalne środowiska.

Artyści są pokazani na tle swoich prac. Rolke fotografuje nieprzerwanie do dzisiaj.

Wystawę mogą Państwo oglądać w Galerii Wystaw Czasowych na poziomie -1 w Centrum Spotkania Kultur.

Fot. Dom Słów FB

Exit mobile version