„Zabytki to dobro wspólne”. Wiemy, kto dostał Laury Konserwatorskie [ZDJĘCIA]

laur 2 2024 05 24 213136

Po raz 25. przyznano w Lublinie Laury Konserwatorskie. Statuetki trafiły do: gminy miejskiej Zamość za Akademię Zamojską, gminy miejskiej Radzyń Podlaski za Pałac Potockich, parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa w Tarnoszynie za drewnianą dzwonnicę, a także do parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Lublinie.

CZYTAJ: Kto pierwszy ten lepszy! Rusza rezerwacja bezpłatnych biletów na Noc Kultury

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– W  parafii świętego Mikołaja prace zaczęły się już w 2006 roku – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. – Zaczęły się od sklepienia, które było w tragicznym stanie zachowania. Potem badacze zeszli niżej na ścianę kościoła. Na pilastrach (element architektoniczny w kształcie płaskiego filara – red.) znaleziono polichromię (malowidła zdobiące powierzchnie ścian – red.) imitującą boniowanie (dekoracyjna obróbka powierzchni murów – red.). Zabiegom konserwatorskim zostało poddane też podchórze, podobnie jak barokowy ołtarz główny z renesansową figurą św. Mikołaja.  

– Pomogła nam cierpliwość i konsekwentne dążenie do celu – mówi proboszcz parafii świętego Mikołaja w Lublinie ksiądz Piotr Kawałko. – Jest to zabytek klasy „zero”, który zasługuje na dowartościowanie. Ta konserwacja, która trwała kilkanaście lat, objęła kościół nie tylko zewnętrznie, ale i wewnątrz.  

– Laury Konserwatorskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, jeżeli chodzi o uhonorowanie osób, które są zaangażowane w ochronę zabytków –  mówi Jakub Makowski, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Zabytki to dobro wspólne, nas wszystkich. Dlatego nie mogą być one elementem jakiegokolwiek podziału. W tym momencie w ministerstwie są bardzo duże nakłady finansowe na obszar ochrony zabytków, na prace przy zabytkach. W tym roku w ramach programu „Ochrona zabytków” przeznaczono około 204 mln zł.

Od 2000 roku Laury Konserwatorskie otrzymało w sumie prawie 100 parafii, gmin i osób fizycznych. Nagrody wręczono w Muzeum Narodowym w Lublinie. 

EwKa / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version