Za maturzystami egzamin z języka polskiego. Znamy tematy rozprawek [ZDJĘCIA, WIDEO]

pm zs1 070524 025 2024 05 07 131113

Tegoroczni maturzyści zakończyli pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W III liceum ogólnokształcącym w Lublinie pierwsi egzaminowani wyszli z sali po około 2,5 godziny.

– Uważam, że poszło mi całkiem dobrze – mówią maturzyści. – Wziąłem drugi temat rozprawki. Było w miarę łatwo, wyszliśmy 1,5 godziny wcześniej. Do rozprawki użyłam Kordiana. Pisałam na temat buntu i odwołałam się do “Tanga” Mrożka, mitu o Prometeuszu u i do “Dziadów” cz. 3.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

W Liceum im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej maturę zdawało dziś 165 abiturientów. Maturzyści mieli cztery godziny na rozwiązanie 3-częściowego testu. Jak przyznają, nie mieli z tym większych problemów: – Stres był, ale myślę, że ta matura nie była trudna. Jak się chodziło na lekcje, to bez problemu. Klasycznie na sam koniec była rozprawka. Były dwa tematy – pierwszy do wyboru. Był o buncie, a drugi o relacjach – jak oddziałują na ludzi. Myślę, że poziom był dość podobny do matur próbnych. Wszystko było łatwe, dlatego wyszłam wcześniej. Najłatwiejsza była rozprawka – wzięłam temat pierwszy, o buncie. Było tyle próbnych, że teraz łatwiej było wszystko zrobić. 

CZYTAJ: Czy sztuczna inteligencja może zdać maturę? 

Jutro (08.05) maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki. Maturalny maraton zakończy się 24 maja.

Tematy rozprawki na maturze z języka polskiego

“Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” lub “Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?” – takie tematy rozprawki do wyboru były – według maturzystów – na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Tematy te podali po wyjściu z egzaminu maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.

Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, przeprowadzanym w nowej formule (tzw. formuła 2023) maturzyści mieli 240 minut.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w tej formule składa się z trzech części. Maturzyści muszą rozwiązać dwa testy i napisać tekst własny – rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów. Pisząc tekst własny, maturzyści muszą odwołać się do utworów literackich i do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego i społecznego). Jednym z utworów musi być lektura obowiązkowa. W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach: nowej i starej. 

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego na poziomie podstawowym w obu formułach Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

PAP / RL / MaK / MaT/ opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version