Zagadki księgozbioru biblioteki Jeszywas Chachmej Lublin będą motywem przewodnim wystawy, która zostanie zaprezentowana dziś (26.05) w Lublinie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć Lag ba-Omer, czyli żydowskie święto uczonych.
CZYTAJ: Przetrwała dzięki rabunkowi. Unikatowa kolekcja wróciła do Lublina
To właśnie podczas tego święta w 1924 roku położono kamień węgielny pod budowę Jesziwa Chachmej Lublin, czyli Uczelni Mędrców Lublina. Po kilku latach przy ulicy Lubartowskiej wyrósł gmach największej i najnowocześniejszej uczelni talmudycznej na świecie. Zgromadzono tam najobszerniejszą bibliotekę literatury rabinicznej w Polsce liczącą kilkadziesiąt tysięcy woluminów, bezcennych starodruków i rękopisów.
W 1946 roku biblioteka Jesziwy została przekazana Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w Warszawie, czyli dzisiejszego Żydowskiego Instytutu Historycznego. Stamtąd część kolekcji wyjechała do Izraela w ramach porozumienia z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie i z czasem rozproszyła się po świecie. Obecnie, dzięki badaniom Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”, udało się zidentyfikować i skatalogować niemal dziewięćset książek z pieczątkami lubelskiej Jesziwy. Kilka z nich wróciło do Lublina.
Punktem kulminacyjnym, w setną rocznicę położenia kamienia węgielnego pod uczelnię, będzie symboliczne położenie kamienia węgielnego pod rekonstruowaną bibliotekę, czyli opieczętowanie zachowanych i nie eksponowanych wcześniej ksiąg, pieczęciami Lubelskiej Gminy Żydowskiej.
Otwarcie wystawy poświęconej losom tego niezwykłego księgozbioru w synagodze Jesziwa Chachmej Lublin przy ulicy Lubartowskiej 85 o godzinie 17:30.
A o godzinie 18.30 odbędzie się koncert z poezją „Żydowskie impresje” w wykonaniu duetu skrzypcowego ROKduo i Doroty Liliental.
EwKa / opr. ToMa
Fot. nadesłane
Na zdj. Biblioteka Jesziwy z publikacji Hilela Seidmana „Szlakiem Nauki talmudycznej”, Warszawa 1934, fot. Teatr NN