Tadeusz Sobieszek: Manifestowanie przywiązania do barw narodowych to nasza wielowiekowa tradycja

1170087 2024 05 02 092829

2 maja Polacy na całym świecie świętują Dzień Flagi  Rzeczypospolitej Polskiej.

– Manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych to nasza wielowiekowa tradycja. Jednak należy pamiętać, że na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody – mówił dziś w Polskim Radiu Lublin współtwórca lubelskiej heraldyki, członek komisji heraldycznej przy ministrze właściwym do spraw administracji, Tadeusz Sobieszek.

Nasz gość przypomniał, co symbolizuje biało-czerwona flaga. – Biel symbolizuje godło i barwę godła, czyli orła białego, a czerwień – tarczę. W heraldyce ważniejsze jest godło od tarczy. Godło symbolizuje podmiot, o który chodzi – mówił Tadeusz Sobieszek.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Flagi narodowe powiewają na budynkach urzędów i innych instytucji publicznych ale także – coraz częściej – na prywatnych posesjach. Dziś Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Flaga obok godła jest jednym z symboli narodowych.

– Fladze należy się szacunek. Są pewne istotne zasady przy wywieszaniu flagi – mówił Sobieszek. – Jeśli to jest na budynku mieszkalnym – największy szacunek oddaje się, jeśli jest z obu stron wejścia do budynku, uchwyty pod kątem mniej więcej 45 stopni. Wtedy te flagi są dobrze widoczne i prezentowane. Jeśli jest jedna flaga, to powinna być przy wejściu albo na balkonie, nie na szczycie budynku, umieszczona patrząc na front od budynku z lewej strony, czyli prawa strona heraldyczna.

W przypadku zniszczonej flagi trzeba z szacunkiem rozdzielić barwę białą od czerwonej. Na fladze nie powinno się umieszczać żadnych napisów – także z nazwami miejscowości, co jest powszechnym podczas imprez sportowych.

– Flaga powinna być zawsze otoczona czcią – to symbol narodu. Niezwykle ważne są momenty podnoszenia flagi na maszt i jej opuszczania – mówił Tadeusz Sobieszek. – Gdy flaga jest podnoszona na maszt, wszyscy patrzą w tę stronę. Podobnie sportowcy powinni patrzeć w stronę podnoszonej flagi, obojętnie jakiej – czy olimpijskiej czy państwa narodowego. Wtedy nie powinno się wykonywać różnych gestów, patrzeć gdzieś indziej, wykonywać coś innego. To jest naganne. To jest brak szacunku. Patrzymy dotąd, aż flaga osiągnie określony poziom i zostaje odpięta od sznura na maszcie i złożona.

Dzień Flagi RP wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Dziś także obchodzimy Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju.

RMaj/ LeW/ opr. DySzcz

Fot. RL

Exit mobile version