Studenci budowali ścianę z konopi. Jakie zalety ma ta technika? [ZDJĘCIA, FILM]

kra 0510 2024 05 20 200358

Połączenie wapna, wody i paździerzy konopnych daje mieszankę zwaną betonem konopnym, którym izoluje się ściany w szkielecie drewnianym. Studenci Politechniki Lubelskiej budowali dziś ścianę… z konopi. Warsztaty miały na celu pokazać, jak prosta jest budowa ścian w tej technologii.

– Na razie jest to traktowane jako alternatywa ekologiczna dla typowo stosowanych materiałów – mówi dr inż. Przemysław Brzyski z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej. – W Polsce pierwsze budynki powstały w 2016 roku. Z roku na trok powstaje ich ok. 10. Zainteresowanie jest duże, natomiast ostatecznie niewiele osób się decyduje. Koszty też są dosyć duże, ponieważ producentów paździerzy konopnych jest w Polsce stosunkowo mało.

CZYTAJ: Agresja Rosji na Ukrainę. Co przyniesie ten rok? Na co powinna szykować się Europa? [ZDJĘCIA]

A zalet ta technika ma sporo. – Przede wszystkim wysoka izolacyjność termiczna, zdolność regulowania wilgotności w pomieszczeniach – wymienia dr inż. Przemysław Brzyski. – Nie będzie w pomieszczeniu nagłych zmian temperatury. Poza tym ekologiczny i prozdrowotny charakter. To są same materiały pochodzenia naturalnego. Jest znikome ryzyko rozwoju jakichkolwiek pleśni. Jest to wysoka odporność ogniowa.

Ściany z betonu konopnego są przykładem naturalnych materiałów budowlanych zmniejszających ślad węglowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

LilKa/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version