Senator Jacek Trela o sytuacji Radia Lublin w Senacie RP [WIDEO]

trela 2024 05 23 125452

Posłowie koalicji rządzącej złożyli w czwartek (23.05) w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu. Chodzi między innymi o blokowania wypłaty abonamentu dla publicznego radia i telewizji.

Sytuacją mediów publicznych zajmują się też senatorowie. Jacek Trela podczas posiedzenia Senatu skierował pytanie do prezesa Prokuratorii Generalnej w sprawie możliwej interwencji w sprawie wypłaty mediom publicznym należnych pieniędzy.

 

Senator Trela powołał się na sytuację Polskiego Radia Lublin. – Do dziś (23.05) na rachunek spółki nie wpłynęły żadne środki abonamentowe – mówił senator. – Przewodniczący tej rady podejmuje działania, które blokują wypłaty środków. I właśnie na przykładzie ośrodka regionalnego w Lublinie w piśmie z 13 lutego 2024 roku przewodniczący KRRiT poinformował regionalną rozgłośnię w Lublinie Radio Lublin, że złożył środki do depozytu sądowego z uwagi na to, że brak jest osób upoważnionych do reprezentacji tego ośrodka. Sąd w Lublinie zwrócił te środki na rachunek KRRiT jako że stwierdził, że brak jest podstaw do prowadzenia postępowania cywilnego w tego rodzaju sprawach. Mając tego rodzaju rozstrzygnięcie, przewodniczący Krajowej Rady mimo to, w kolejnym miesiącu wykorzystał znowu instrument depozytu sądowego i wpłacił środki na depozyt sądowy, nie zaś do ośrodka regionalnego.

– Nie ma żadnych podstaw prawnych do wstrzymywania tych wypłat – dodał senator Trela. – Już w lutym 2024 roku likwidator rozgłośni został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, a zatem istnieje organ uprawniony do reprezentowania rozgłośni lubelskiej. Nie ma żadnych podstaw prawnych do wstrzymywania wypłat na rzecz tej rozgłośni regionalnej. Obecnie zaległości w stosunku do tej rozgłośni wynoszą 4 mln 13 tys. 850 zł. Rozgłośnia zatrudnia 105 osób. Ma z tego tytułu zobowiązania finansowe – mówił senator.

CZYTAJ: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez przewodniczącego KRRiT

Dziś posłowie koalicji rządzącej złożyli wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Maciej Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów. Wniosek dotyczy m.in. blokowania w sumie ok. 300 milionów złotych z abonamentu dla publicznego radia i telewizji.

Spośród 17 regionalnych rozgłośni pieniędzy nie otrzymało 15 stacji – w tym Radio Lublin.

O złożeniu wniosku do marszałka Sejmu poinformował Piotr Adamowicz (KO), reprezentujący grupę 185 posłów, którzy się pod nim podpisali. Podał, że wniosek, wraz z materiałem dowodowym, liczy 285 stron.

– Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce – powiedział Adamowicz.

To drugi w historii KRRiT wniosek o postawienie przed TS szefa Rady. W 2005 r. wniosek o postawienie przed Trybunałem ówczesnej szefowej KRRiT Danuty Waniek powstał z inicjatywy polityków PO, ale podpisali się również posłowie PiS i Ligi Polskich Rodzin.

CZYTAJ: Bartłomiej Sienkiewicz: do Sejmu trafił wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Na wniosek Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w lutym 2012 r. marszałek Sejmu Ewa Kopacz wydała postanowienie o tym, że postępowanie wobec byłej szefowej KRRiT zakończyło się w 2007 roku.

TSpi/ PAP opr. WM/ DySzcz

Fot. Senat RP / kadr

Exit mobile version