Pomoże wykryć objawy spektrum autyzmu. Innowacyjna aplikacja będzie darmowa [WIDEO]

fundacja 2024 05 16 175543

Powstaje polska wersja aplikacji ASDetect, która umożliwi wykrycie objawów spektrum autyzmu. Będzie można ją bezpłatnie pobrać na telefon komórkowy.

– To aplikacja, która ma pomóc w badaniach przesiewowych w kierunku trudności społecznych, komunikacyjnych – mówi prezes Fundacji Alpha, Anna Prokopiak. – W ramach tych trudności jest oczywiście spektrum autyzmu, ale nie chciałabym, żeby ktoś myślał, że na podstawie aplikacji można zdiagnozować autyzm. Autyzm to diagnoza różnorodna w zespole diagnostycznym. ASDetect to aplikacja, która pomoże rodzicom. Opiera się ona o filmy i może dzięki nim rodzic będzie bardziej czujny, zobaczy, czy są jakieś trudności u dziecka albo potwierdzi, że nie, że wszystko jest okej.

Jak podkreśla Maja Kurczuk z Fundacji Alpha, aplikacja może podpowiedzieć, na jakie zachowania zwrócić uwagę, które z nich mogą wskazywać, że to jest spektrum autyzmu.

– Lektor opowiada, czy zachowanie, które widzimy na filmiku, to jest zachowanie normatywne, czyli właściwe dla danego etapu rozwojowego, przedziału wieku dziecka, który rodzic na początku wybiera. Na przykład te konteksty to jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego, reagowanie, sposób bawienia się zabawkami, sposób budowania interakcji z opiekunem, rodzicem, terapeutą. Rodzice wskazują, czy ich dziecko zachowuje się tak czy inaczej, i na podstawie tego jest informacja zwrotna. Po to będzie ta aplikacja, to nie jest jedno zachowanie, to jest kilkanaście, kilkadziesiąt różnych kontekstów zachowań, reakcji, sposobów funkcjonowania dziecka, które w komplecie mogą wskazać, czy to może być spektrum, czy prawdopodobnie nie – dodaje Maja Kurczuk.

Aplikacja jest przeznaczona dla dzieci od 11. miesiąca życia do 2. roku życia.

– Są różne poziomy – zaznacza Anna Prokopiak. – Aplikacja ma uczulić na wczesną diagnozę, bo przy spektrum autyzmu wiemy, że im wcześniej zainterweniujemy, tym łatwiej jest nie dopuścić do rozwoju różnych objawów. Jedna z twórczyń aplikacji mówi, że można ominąć autyzm, tylko trzeba zacząć go omijać bardzo wcześnie. 

CZYTAJ: Mieszkania powstały, ale dorośli z autyzmem nie mogą z nich korzystać. Powodem – finanse

Jak podkreśla Magdalena Pakulska-Modrzejewska z Fundacji Alpha, obecnie trwają intensywne prace, we współpracy z Uniwersytetem La Trobe w Australii, nad wdrożeniem i adaptacją aplikacji na rynek Polski, dla polskich rodziców.

– Aplikacja jest dostępna m.in. w języku angielskim. Jednak realia każdego kraju są inne. Są to długotrwałe prace wdrożeniowe, od tłumaczenia filmów, opracowania ich pod kątem specjalistycznym, nad którym pracują pedagodzy i specjaliści – dodaje Magdalena Pakulska-Modrzejewska.

W aplikacji można usłyszeć redaktora Józefa Szopińskiego z Polskiego Radia Lublin. Uruchomienie aplikacji planowane jest za dwa miesiące.

Działania fundacji można wesprzeć kupując gadżety lub przekazując darowiznę.

LilKa / opr. AKos

Fot. Fundacja Alpha FB / kadr

Exit mobile version