Zakończyły się chełmskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po odprawionej w chełmskiej bazylice mszy za ojczyznę uczestnicy uroczystości przeszli na plac Łuczkowskiego przed Pomnik Niepodległości.
CZYTAJ: “Fundament naszej państwowości”. Święto Narodowe Trzeciego Maja w Lublinie [FILM]
Podczas uroczystości na placu Łuczkowskiego prezydent Chełma Jakub Banaszek podkreślił, że potrzebujemy porozumienia ponad podziałami, takiego, jakie przyświecało twórcom pierwszej naszej konstytucji: – To każdy z nas jest Polką i Polakiem. Jesteśmy sąsiadami, przyjaciółmi, choć mamy inne poglądy. I o tym trzeba pamiętać, bo tylko razem, jako wspólnota, stanowimy wartość, także przed tymi, którzy nie chcieliby, żeby RP istniała.
– Chełm szybko zareagował na uchwalenie Konstytucji 3 maja. W przemiany z niej wynikające natychmiast zaangażowało się chełmskie mieszczaństwo – przybliża czasy sprzed 233 lat historyk i regionalista, Zbigniew Lubaszewski. – Fragmenty mówiące o mieszczaństwie zawarte w Konstytucji właściwie zostały podjęte pod naciskiem mieszczan i ta słynna czarna procesja była z udziałem Chełma, bo to jednak był zjazd miast królewskich.
Na placu Łuczkowskiego można oglądać wystawę poświęconą historii Konstytucji na ziemi chełmskiej.
Chełmskie uroczystości zakończyła wojskowa defilada i wspólne odtańczenie poloneza.
MMaj/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Janiak