Od początku roku na polskich drogach zginęło 53 motocyklistów, 7 w czasie długiego majowego weekendu – przekazał nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Do głównych przyczyn wypadków z udziałem motocyklistów zaliczył nadmierną prędkość i nieprawidłowe wyprzedzanie.
CZYTAJ: Podróż zakończył w rowie. Miał prawie 2 promile
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od 1 stycznia do 5 maja 2024 na polskich drogach doszło do 459 wypadków z udziałem motocyklistów. Wskutek tych wypadków zginęło 53 osób, ranne zostały 484.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – jedna z najczęstszych przyczyn wypadków
Jak powiedział nadkom. Robert Opas, do najczęstszych przyczyn wypadków spowodowanych przez motocyklistów należy niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
Policjant zwrócił uwagę, że jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Dodał, że piach lub mokra nawierzchnia mogą spowodować, że opanowanie motocykla może być trudne nawet dla doświadczonych kierujących.
Komenda Główna Policji zaapelowała do motocyklistów, by dali się zauważyć na drodze i zarówno w dzień, jak i w nocy używali kamizelek odblaskowych. To ważne szczególnie na początku sezonu, gdy kierowcy samochodów nie są jeszcze przyzwyczajeni do jednośladów na drogach. Policja zwróciła też uwagę na potrzebę zadbania o to, by światła motocykla były sprawne i czyste.
– Tylko w długi majowy weekend zginęło siedmiu motocyklistów. Ze wstępnych ustaleń policjantów w większości przypadków miała tu znaczenie nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu – zauważył Opas.
CZYTAJ: Podkom. Kamil Karbowniczek o długim weekendzie: Najtragiczniejszym dniem był wtorek
Dodał, że do wypadków z udziałem motocyklistów przyczyniają się także nieprawidłowe zachowania kierujących innymi pojazdami, głównie samochodami osobowymi. – Kierowców samochodów uczulamy na obecność na drodze zwiększonej ilości jednośladów. Odruch uważnego zerkania w lusterka jest bardzo istotny, szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu. To kluczowy element warunkujący bezpieczeństwo na drodze – zaznaczył Opas.
W ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w 1947 wypadkach drogowych, w których zginęło 189 kierujących tymi pojazdami i siedmiu ich pasażerów, a 1653 motocyklistów i 176 pasażerów motocykli zostało rannych.
W porównaniu do roku 2022 w ubiegłym roku o 120 zwiększyła się liczba wypadków (+6,6 proc.), o 38 liczba zabitych (+24,1 proc.), a liczba rannych o 121 (+7,1 proc.). Największą liczbę wypadków zanotowano w sierpniu – 329 (16,9 proc.) i we wrześniu – 321 (16,5 proc.). Najwięcej osób zginęło w sierpniu – 39 (19,9 proc.) i w czerwcu – 37 (18,9 proc.).
PAP / RL / opr. AKos
Fot. pexels.com