Burze w Lubelskiem. Zagrożenie rośnie [DETEKTOR WYŁADOWAŃ]

AKTUALIZACJA 21.43

Do 20 wzrosła liczba interwencji strażaków w Lubelskiem związanych z burzami, które przechodzą przez region. W miejscowości Ciężkie w powiecie łukowskim, na skutek uderzenia pioruna drzewo przewróciło się na linie energetyczne.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy połamanych drzew i konarów, interwencje związane są także z podtopieniami posesji. Najczęściej strażacy wyjeżdżają do zdarzeń na południu regonu, ale pojedyncze zgłoszenia strażacy odbierają z całego województwa.

Do tej pory nie odnotowano poważniejszych strat, nie ma też osób poszkodowanych.

19.46

Burze przechodzą przez województwo lubelskie. Do godziny 19.30 strażacy 13 razy wyjeżdżali do skutków ulewnych deszczów czy silnego wiatru. 2 interwencje dotyczyły uderzenia pioruna w drzewo.

Niebezpieczne wyładowania atmosferycznych nastąpiły w powiecie tomaszowskim w miejscowościach Majdan Sopocki i Jarczów Kolonia Pierwsza. Pioruny uderzyły w dwa drzewa, nikomu nic się nie stało. 7 razy strażacy wyjeżdżali też do połamanych drzew i konarów, 4 interwencje dotyczyły podtopień posesji.

Zgłoszenia pochodzą głównie z południa regionu, gdzie obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed burzami. Jednak strażacy wyjeżdżali także do zdarzeń w powiatach parczewskim, świdnickim czy włodawskim.

Detektor wyładowań 


17.17

Do drugiego stopnia synoptycy podwyższyli alert przed burzami w południowej części województwa lubelskiego. Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje w powiatach: biłgorajskim, hrubieszowskim,  janowskim, krasnostawskim,  kraśnickim,  tomaszowskim,  zamojskim i w Zamościu.

Burzom mają towarzyszyć silne opady deszczu.  Według prognoz może spaść do 55 litrów na metr kwadratowy wody. Prędkość wiatru może osiągnąć nawet 80 kilometrów na godzinę. – Lokalnie spadnie też grad – ostrzegają synoptycy.

Radar opadów 


CZYTAJ: Burze nad regionem. IMGW wydało ostrzeżenie

W pozostałej części województwa lubelskiego prognozowane są słabsze opady deszczu i obowiązuje tu ostrzeżenie przed burzami pierwszego stopnia.

Obydwa alerty IMGW kończą się w sobotę (23.05) o godzinie 23.00.

Do godziny 17.00 strażacy przyjęli trzy zgłoszenia w związku z burzami w Lubelskiem. Wszystkie interwencje dotyczyły  powiatu zamojskiego. Dwie z nich związane były z wypompowywaniem wody, a jedna z usunięciem powalonego drzewa na ulicę. 

ZAlew / opr. ToMa

Fot. pexels.com

REKLAMA

Czytaj także

Następna wiadomość

antena
o tym się mówiło

REKLAMA
Skip to content