27.05.2024 Informator kulturalny

pf hd 2024 05 27 094153

Życie polskiego teatru na wystawie w Lublinie

Od dziś w Lublinie można oglądać wystawę pod tytułem „Teatr Edwarda Hartwiga”. Na ekspozycji zobaczymy prace fotografa przedstawiające życie polskiego teatru.

Hartwig przez wiele lat pracował jako fotograf teatralny – to właśnie wtedy powstało wiele prezentowanych na wystawie zdjęć. To głównie portrety sławnych polskich aktorów. Odnajdziemy wśród nich Kalinę Jędrusik, Gustawa Holoubka czy Ninę Andrycz. Fotografie ukazują też przedstawienia teatralne w teatrach Warszawy m.in. w Ateneum czy w Teatrze Wielkim.

Teatralny rozdział w życiu zawodowym Hartwiga rozwinął się po drugiej wojnie światowej. Pod wpływem fascynacji sztuką sceniczną i oferowaną przez nią możliwością konstruowania równoległych światów stworzył swoje ikoniczne fotoksiążki: „Kulisy teatru” (1969) i „Wariacje fotograficzne” (1978).

Wystawę „Teatr Edwarda Hartwiga” można oglądać w zaułku Hartwigów.

„Plakaty i Ilustracje” w Centrum Spotkania Kultur

Tylko do piątku można jeszcze zajrzeć na wystawę Bohdana Butenki „Plakaty i Ilustracje”.

Znaki rozpoznawcze tego artysty to duża doza humoru i prosta kreska. Urodzony w 1931 roku Bohdan Butenko, był czołowym przedstawicielem ilustracji dziecięcej oraz reprezentantem polskiej szkoły plakatów. Zajmował się również, rysunkami satyrycznymi, filmami, kostiumami i scenografią teatralną.

Butenko współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich satyryków w Europie.

Rysownik projektował również scenografię teatralną, a zekranizowane przygody Gapiszona były pierwszym polskim filmem animowanym.

Jego najsłynniejszym filmem animowanym jest cykl historyjek o „Guciu i Cezarze”.

Wystawę Bohdana Butenki „Plakaty i ilustracje” można oglądać w Alei Kultur w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Feministyczny manifest w Teatrze Starym 

„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” to film, który zobaczymy dziś w Teatrze Starym w Lublinie. Obraz zrealizowany przez młodą reżyserkę Chantal Akerman to awangardowy, feministyczny manifest. Autorka zwraca uwagę na niewidzialną pracę kobiet, celebruje codzienną rutynę i podkreśla doświadczenie upływu czasu.

Dodajmy, że dwa lata temu krytycy i dziennikarze pisma „Sight&Sound”, uznali „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” za najlepszy film wszech czasów.

Obraz zobaczymy o 18.00 w Teatrze Starym w Lublinie w cyklu „Staromiejskie zaprasza”.

Fot. Warsztaty Kultury

Exit mobile version