23.05.2024 Informator kulturalny

437546189 983484510013904 2599677252303149157 n 2024 05 23 113217

Festiwal Miasto Poezji

Po kilku latach przerwy do Lublina powraca festiwal Miasto Poezji.  

Do XIV edycji wydarzenia, chcemy znów zaprosić poezję do naszego miasta – na ulice, place, do kawiarni, instytucji i prywatnych mieszkań. Stworzymy Przestrzeń dla Wierszy – zapowiadają organizatorzy

Uruchomiona zostanie Poczta Miasta Poezji, odnosząca się do idei wiersza jako daru. Poezja zagości też w prywatnych przestrzeniach – Mieszkaniach Poezji. Do zorganizowania spotkań w ramach tego programu zaproszeni są wszyscy chętni mieszkańcy Lublina.

Symboliczne dla powracającego Miasta Poezji, będzie pojawienie się głównego gościa tegorocznej edycji – Ryszarda Krynickiego – związanego z festiwalem od wielu lat. Krynicki wziął udział w pierwszej edycji Miasta Poezji w roku 2008 i otrzymał wtedy Nagrodę Poetycką „Kamień”, przyznawaną podczas festiwalu, a jego wiersze zostały umieszczone na pierwszym z charakterystycznych murali Miasta Poezji.

Festiwal jest organizowane przez Dom Słów i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, a pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Paweł Próchniak.

Miasto Poezji potrwa do niedzieli. Szczegółowy program, dostępny jest na stronie wydarzenia.

Wystawa „Magierscy. Fotografowie z Lublina”

Wystawa „Magierscy. Fotografowie z Lublina”, prezentowana jest na placu Litewskim w Lublinie. Ekspozycja ukazująca twórczość dwóch wybitnych fotografów, będzie dostępna do 2 czerwca. Na wystawie prezentowane są fotografie Lublina, Kazimierza Dolnego nad Wisłą oraz odległych miejsc, jak Spitsbergen.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 14. Po otwarciu ekspozycji, w siedzibie Archiwum Państwowego w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13, odbędzie się specjalne spotkanie poświęcone twórczości Stanisława i Jana Magierskich.

Wystawa „Kształty minione”

„Kształty minione” to tytuł wystawy fotografii Pawła Tomczyka, a prezentowanej w Lublinie.  Artysta jest absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fotografią zajmuje się od 14 lat, a od 5 lat w całości poświęca się fotografii otworkowej. 

Jak mówi artysta, ekspozycja opowiada o okresie dzieciństwa z punktu widzenia dziecka, ale także dorosłego. Podejmuje trudną próbę pokazania dwóch, przeciwnych sobie światów. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę Pawła Tomczyka „Kształty minione” można oglądać do 29 maja w Galerii „Przestrzenie” Pracowni „Fryderyk” DDK SM „Czechów” przy ulicy Żelazowej Woli 18 w Lublinie.

Spotkanie autorskie z Olgą Wiechnik 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na spotkanie autorskie z Olgą Wiechnik i promocję książki „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”.

Kim były posełki, o co walczyły ? Odpowiedzi – między innymi – podczas dzisiejszego spotkania, które w Filii nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, rozpocznie się o godz. 18.

Olga Wiechnik – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Dziennikarka i redaktorka, współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Przekroju”, „Malemenie”, „Twoim Stylu” i „Pani”. Autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet”, który ukazał się w 2019 roku w Wydawnictwie Poznańskim. 

Skrzydlate Juwenalia 2024

W Dęblinie Skrzydlate Juwenalia 2024. Wydarzenie organizowane przez samorząd studentów Lotniczej Akademii Wojskowej, którzy zapewniają, że zapowiada się wieczór pełen odlotowych wrażeń, niesamowitej muzyki i niekończącej się zabawy!

Na scenie  wystąpią: Tupolev, Pejota Law, Blacha 2115, Kabe i Michał Wiśniewski. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Impreza na stadionie miejskim w Dęblinie przy ul. 15 Pułku Piechoty Wilków 4., rozpocznie się o godz. 18. 

Fot. Miasto Poezji

Exit mobile version