22.05.2024 Informator kulturalny

kra 0152 2022 05 18 223858 2024 05 22 102055

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka rozpoczyna się XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna.

W czasie trzech dni konfrontacji, przewidziana jest prezentacja dziewięciu spektakli konkursowych. Wystąpią studenckie teatry z Lublina, Torunia, Krakowa, Szczecina, Gdańska i Warszawy. Program wydarzenia wzbogacą m.in. warsztaty teatralne, obejmujące zarówno ruch sceniczny, jak i sztukę słowa. Nie zabraknie również omówień spektakli z udziałem artystów i publiczności.

W gronie jurorów znajdą się m.in. przedstawiciele Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatru Provisorium Festiwalu, Parlamentu Studentów RP oraz środowiska akademickiego UMCS.

Pierwsza Studencka Wiosna Teatralna odbyła się w maju 1966 roku w Lublinie i była organizowana do 1974. Inicjatorem i organizatorem festiwalu był nieżyjący już Andrzej Rozhin. Imprezę wznowiono w 2022 r. W tym roku hasło Wiosny to „Pre-teksty”.

Festiwal potrwa do piątku – szczegóły programowe, dostępne są na stronie wydarzenia. 

Utwory z repertuaru Ewy Demarczyk w interpretacjach Natalii Sikory i Tango Attack

W Teatrze Starym utwory z repertuaru Ewy Demarczyk w nowych interpretacjach Natalii Sikory i Tango Attack.

Jak zapowiada artystka – „Czarne Anioły”, które snują swoje szepty w piosenkach śpiewanych przez Ewę Demarczyk, w jej interpretacji staną się Aniołami Światła.

– Niech ten Materiał przemówi do nas na nowo: pięknymi Melodiami, Rytmami i tym wszystkim czego tak skrycie pragniemy, gdy niechcący nastaje cisza w naszych przebodźcowanych umysłach – zaprasza Natalia Sikora.

Tango Attack zagra w składzie:

Grzegorz Bożewicz – bandoneon
Mario Jeka – klarnety
Piotr Malicki – gitary, oud
Hadrian Tabęcki – fortepian, cajon

Koncert w Teatrze Starym, rozpocznie się o godz.19.

Spektakl multimedialny „Beksiński. Live 2024”

Spektakl multimedialny „Beksiński. Live 2024”, inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego – dziś w Lublinie.

Wydarzenie opiera się na muzyce skomponowanej przez Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka Wishlake’a, którzy podjęli się przełożenia malarstwa Beksińskiego i towarzyszących mu emocji na dźwięki i słowa.

Do duetu głównych kompozytorów dołączają wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki i Bartosz Fisz Waglewski.

Widowisko w Hali Globus rozpocznie się o godz. 20.

Wykład Aleksandra Wójtowicza pt. „Przyrodopisanie”

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Aleksandra Wójtowicza pt. „Przyrodopisanie” w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki „Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner”.

Wykład poświęcony będzie przyrodopisaniu, które stanowi jeden z najciekawszych fenomenów współczesnej prozy. Tematyka literacka splata się tutaj z filozofią natury, oraz refleksjami na temat zmian klimatycznych, co czyni tego rodzaju pisarstwo interesującym dokumentem współczesności – czytamy w zaproszeniu.

Spotkanie w Filii nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12, rozpocznie się o godz. 17.30.

Wystawa „By żyć, iść muszę…”

Także w tym miejscu – w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, prezentowana jest wystawa prac Krzysztofa Rodaka – „By żyć, iść muszę…”.

Ulubionym tematem prac artysty jest człowiek i jego dusza. 

– Maluję i rysuję zarówno abstrakcje, jak i realistyczne krajobrazy, portrety i akty. Stąd też mnogość używanych technik rysunkowych i malarskich – mówi artysta, który jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę można oglądać do 4 czerwca.

Fot. archiwum

Exit mobile version