21.05.2024 Informator kulturalny

historia w piosence bez patronatu honorowego 05 2024 05 21 103945

„Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym

„Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty”. Słynne zdanie, od którego Virginia Woolf w dotychczas znanym polskim przekładzie Krystyny Tarnowskiej rozpoczyna książkę, brzmi teraz inaczej.

Na jakie zmiany i dlaczego zdecydowała się autorka najnowszego tłumaczenia? Czy warto było napisać tę powieść po polsku od nowa?

Te pytania – miedzy innymi – pojawią się podczas dzisiejszego spotkania w ramach cyklu „Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym.

Spotkanie z polonistką, anglistką, tłumaczką – profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Magdą Heydel – poprowadzi redaktor Grażyna Lutosławska.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.

Dziecięcy koncert w CSK

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie koncert „Dzieci – dzieciom. Historia w piosence”. Wystąpi zespół „Dziecięca Ferajna”, który powstał trzy lata temu i jak mówią młodzi ludzie, śpiewa o ważnych wydarzeniach historycznych, bohaterskich postaciach, polskim mundurze i historii Lubelszczyzny.

„Dziecięca Ferajna” to absolutnie niekomercyjny, edukacyjny, muzyczny projekt, powstały z potrzeby propagowania tradycji, pamięci o polskiej historii, szacunku do kompozytorów i utworów z przeszłości, a skierowany głównie do dzieci i młodzieży.

Ponad setka wspaniałych, śpiewających dzieciaków z różnych rejonów Polski tworzy na scenie wyjątkowy klimat. Mogą się państwo o tym przekonać dziś w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Sklepiku Kulturalnym CSK.

„Wtorki ze sztuką” w Domu Kultury LSM  

W Domu Kultury LSM „Wtorki ze sztuką” i spotkanie z historykiem sztuki dr Elżbietą Matyaszewską.

Tym razem tematem wykładu i spotkania będzie obraz „Żydówka z pomarańczami” autorstwa wybitnego polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego.

Dzieło zaginęło podczas II wojny światowej. Udało się je odnaleźć i odzyskać dopiero w 2011 roku i obecnie można je ponownie podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Sam Aleksander Gierymski uważał ten obraz za jeden z najlepszych jaki kiedykolwiek udało mu się namalować.

Spotkanie w Domu Kultury LSM rozpocznie się o godz. 17.00.

„Piórkiem i dłutkiem”. Wystawa w bibliotece wojewódzkiej

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie prezentowana jest wystawa linorytów i rysunków Ireneusza Targońskiego „Piórkiem i dłutkiem. Kolejne spotkanie”.

Jak mówi artysta – pasja do tej sztuki, narodziła się w czasach wczesnej młodości. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawa będzie prezentowana do 3 czerwca. 

Fot. csklublin.pl

Exit mobile version