Wystawa poświęcona żołnierzom 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Rozpoczynamy od zaproszenia na wystawę poświęconą żołnierzom 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie biorącym udział w walkach pod Monte Cassino.
Na ekspozycji wśród zgromadzonych przedmiotów, poza ogromną liczbą zdjęć, odznaczeń i dokumentów, znajdziemy także rzeczy osobiste żołnierzy, takie jak listy czy różańce. Wystawę wzbogacają oryginalne mundury i wyposażenie żołnierzy 2 Korpusu.
Wystawa prezentowana jest w siedzibie lubelskiego Oddziału IPN, przy ul. Wodopojnej 2.
“Kształty minione” – wystawa fotografii Pawła Tomczyka
Zapraszamy także na wernisaż wystawy fotografii Pawła Tomczyka – “Kształty minione”.
Jak mówi autor – “Ekspozycja opowiada o dzieciństwie jako okresie, który nam dorosłym zwykle jawi się jako czas łatwy i beztroski. Dla dzieci natomiast jest to często czas trudnych chwil i nie zawsze spełnionych marzeń”.
Powstały obraz zatem jest dwojaki. „Fotografując własne dzieci, mam świadomość, że pokazuję w nich również samego siebie – swoją własną, ale też nieodosobnioną i skądinąd całkiem naturalną tęsknotę za życiem pozbawionym trosk. Z drugiej jednak strony widzę ich zmieniających się, dorastających, wybierających, marzących, odkrywających swoją tożsamość – czyli świat dziecka pełen ich małych, ale jednocześnie jakże wielkich trosk.”
Wernisaż w Pracowni “Fryderyk” DDK “Czechów” przy ul. Żelazowej Woli 18 rozpocznie się o godz. 18.
Paweł Tomczyk – kielczanin, ur. 1977 r., absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fotografią zajmuje się o 14 lat. Obecnie w całości poświęcił się fotografii otworkowej, którą wykonuje na filmie lub bezpośrednio na papierze światłoczułym, przy pomocy drewnianego pudełka lub metalowej puszki. Swoje zdjęcia publikuje w mediach społecznościowych, portalach fotograficznych oraz na wszelkiego rodzaju wystawach zbiorowych i pokonkursowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Wystawa Krzysztofa Rodaka „By żyć, iść muszę…”
Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, zaprasza na wystawę Krzysztofa Rodaka – “By żyć, iść muszę…”.
Ulubionym tematem prac artysty jest człowiek i jego dusza. Malując, najczęściej szuka inspiracji w sobie. Najlepiej pracuje mu się w zaciszu pracowni, gdzie próbuje utrwalać ulotność stanów ducha, uczuć, emocji. W tym celu szuka za każdym razem odpowiednich środków wyrazu, nie ograniczając się do jednej techniki czy wybranego stylu. Maluje i rysuje zarówno abstrakcje, jak i realistyczne krajobrazy, portrety i akty. Stąd też mnogość używanych technik rysunkowych i malarskich, z ulubioną akwarelą, wszak jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18, a wystawę będzie można oglądać do 4 czerwca.
Krzysztof Rodak ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Współlaureat kilku konkursów krajowych i zagranicznych w dziedzinie architektury, między innymi na zabudowę terenów wystawy światowej EXPO 95 w Wiedniu, gdzie jego zespół zdobył pierwszą nagrodę. W pracowni Krzysztofa Rodaka powstało kilkaset ilustracji architektonicznych oraz kilkadziesiąt makiet w różnych skalach i stylach, od zabudowy mieszkaniowej po budynki użyteczności publicznej, jak Europejskie Centrum Solidarności czy prywatne rezydencje na Lazurowym Wybrzeżu.
Organizator i uczestnik krajowych oraz międzynarodowych plenerów, warsztatów malarskich, targów sztuki, a także wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Szwajcarii, we Włoszech, w Niemczech, Estonii i innych. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą; m.in. w Monako, Niemczech, Szwajcarii, Korei.
40-lecie twórczości Grzegorza Turnaua
Z okazji 40-lecia twórczości Grzegorz Turnau zaprasza na niezwykłe występy w ramach koncertów „Trasa XL”. Podczas spotkań, do których artysta zaprosił utalentowanych gości, zabrzmią największe przeboje artysty oraz piosenki z najnowszej płyty. Na publiczność czekają nas wieczory pełne wspomnień i…muzycznych niespodzianek.
Koncert w Centrum Spotkania kultur w Lublinie, rozpocznie się o godz. 19.
Także w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, wystawa „Artyści w obiektywie” Andrzeja Polakowskiego.
Odnajdziemy na niej kilkadziesiąt postaci – głównie przedstawicieli lubelskiego środowiska plastycznego – artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy, designerów, czy performerów.
Fotografie te były wykonane w latach 1965-2004 w trakcie wernisaży i ekspozycji wystaw oraz w trakcie osobistych spotkań autora z artystami w ich pracowniach.
Jak podkreśla artysta – Na zdjęciach pojawiają się również artyści już nie żyjący, którzy tworzyli historię lubelskiego środowiska plastycznego… [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Fotografie dokumentują dokonania takich artystów jak: Jerzy Bereś, Edward Dwurnik, Antoni Fałat, Piotr Kmieć, Krzysztof Kurzątkowski, Zofia Kulik, Antoni Michalak, Teresa Murak, Natalia LL, Mikołaj Smoczyński, Józef Szajna, Zofia Kopel-Szulc, Ewa Zarzycka; oraz wielu innych.
“Część zdjęć jest prezentowanych po raz pierwszy” – mówi Paweł Znamierowski, kurator wystawy i prezes Związku Polskich Artystów Fotografików okręgu Lubelskiego.
Wystawa będzie prezentowana do 9 czerwca.
Fotografie Jarka Wierzbickiego na wystawie
W Janowie Lubelskim – przez cały maj – można oglądać fotografie Jarka Wierzbickiego, a na nich w roli głównej artystów jazzowych.
Jego prace były nagradzane w prestiżowych konkursach Jazz World Photo. Autor jest trzykrotnym finalistą konkursu MK Jazz Foto im. Marka Karewicza.
Na wystawie „Cały mój jazz” można zobaczyć 80 fotografii. Wernisaż o godzinie 18:00 w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim przy ulicy Zamoyskiego 20.
Wystawa będzie prezentowana do 4 czerwca.
Spotkanie autorskie z Filipem Zawadą
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie autorskie z Filipem Zawadą.
Filip Zawada – pisarz, muzyk i rysownik ziemniaków, które można znaleźć na jego Instagramie @zawadafilip. Za prozę “Psy pociągowe” i “Pod słońce” było był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Książka pt. “Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” zawędrowała do finału Nagrody Literackiej Nike. W 2021 roku ukazała się powieść “Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”, która została uznana za jedną z trzech najważniejszych książek roku. W roku 2022 wydał ostatnią jak do tej pory powieść Weź z nią zatańcz.
Wydarzenie jest organizowane w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, rozpocznie się o godz. 17.
Juwenalia
W Lublinie – JUWENALIA!
Dzisiaj i jutro na Terenach Zielonych Politechniki Lubelskiej, będą odbywać się koncerty.
Na scenie pojawią się m.in :Polska Wersja, Kwiat Jabłoni, Łydka Grubasa, Szpaku oraz White 2115. W sobotę wystąpią: Paluch, Otsochodzi, Lady Pank, PRO8L3M.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Fot. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie