01.05.2024 Informator kulturalny

dsc 6680 2023 03 30 164620 2024 05 01 120724

Monodram w Teatrze Osterwy

„Mój boski rozwód” króluje podczas tej majówki w Teatrze Osterwy. Monodram popularnej dramatopisarki irlandzkiej Geraldine Aron to słodko-gorzka opowieść o trudnym momencie w życiu kobiety.

Miłosny zawód budzi w bohaterce wątpliwość, czy zawarty związek małżeński może stanowić bezpieczną polisę na szczęście. Główna bohaterka, Angela, dzieląc się z widzami swoimi przeżyciami, wzrusza i skłania do refleksji nad siłą miłości i bólem po zdradzie.

Popularność sztuki bierze się z jej autentyczności i tego, że wiele kobiet odnajduje w Angeli siebie samą. Mimo poważnego i trudnego tematu, przedstawienie nie jest pozbawione elementów humorystycznych.

Na lubelskiej scenie w rolę Angeli wciela się lubiana przez publiczność Magdalena Sztejman. Sztukę reżyseruje Marek Pasieczny. Monodram powstał w ramach inicjatyw aktorskich, czyli Demokreacji.

„Mój boski rozwód” na scenie Teatru Osterwy co wieczór – od dziś do soboty.

Pokazy na fontannie multimedialnej

W Lublinie startuje kolejny sezon pokazów na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Kilkunastominutowe animacje nawiązują do historii, kultury, a także architektury miasta. Pokazy na fontannie w Lublinie rozpoczną spektakle: Wieniawski IMPRO i Symfonia Nauki.

Wieniawski IMPRO to 10-minutowe widowisko, którego elementami są woda, muzyka i światło. Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczająca dynamikę widowiska przygotowana została przez Gabriela Meneta, lubelskiego muzyka i kompozytora. Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego, urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów.

Drugi z pokazanych dziś wieczorem spektakli to Symfonia Nauki. Przedstawienie prezentuje dokonania lubelskiego środowiska naukowego. Autorem scenariusza jest Łukasz Witt-Michałowski, a za muzykę i udźwiękowienie odpowiada Piotr Bańka.

– Częścią pokazu jest chóralne odśpiewanie tekstu z książki „Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku – mówi profesor Urszula Bobryk, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Pokazy na fontannie multimedialnej w Lublinie podczas Majówki będzie można oglądać do soboty, a później we wszystkie piątki i soboty – zawsze o 21.00.

Miłośnicy starych pojazdów spotkają się w Zamościu

Zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL inauguruje dziś swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów może wziąć udział około 200 załóg.

Dzisiejsza „Speed Car 1-Majowa Motoparada Klasyków” to okazja do celebrowania Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, ale również do uczczenia 444 rocznicy istnienia miasta.

Na liście pojazdów, które pojawią się na zamojskim rynku, są kultowe w PRL „maluchy”, „duże fiaty”, Wołgi, Moskwicze, Zastavy, Tarpany. Będą również samochody, które dobrze pamiętamy z lat 90-tych jak Mercedesy, VW Golfy czy Polonezy. Dla uczestników zlotu przewidziano konkursy. Zaplanowano też paradę samochodową z Zamościa do Szczebrzeszyna.

Speed Car 1 – Majowa Motoparada Klasyków na Rynku Wielkim w Zamościu o godzinie 12.00.

Eko-Music Festiwal w Kazimierzu Dolnym

Eko-Music Festiwal odbędzie się w Kazimierzu Dolnym. Wydarzenia zaplanowano w kazimierskiej Wikarówce, na rynku, a także w kościele farnym.

Odbędą się warsztaty taneczne, muzyczne, perkusyjne przeznaczone dla dzieci oraz dorosłych. Zaplanowano też wystawę prac malarskich seniorów – uczestników warsztatów rysunku i malarstwa w Wikarówce.

Bedą też goście specjalni: zespól perkusyjny „Klub Salsa” z Bydgoszczy, a także muzycy Jacek Kwaśniak, Kacper Łbik, Łukasz Rafiński i Michał Stropa. Wystąpi też chór z Kurowa i tancerze pod kierunkiem Marty Dąbkowskiej-Kwaśniak. O 13.30 zaplanowano prezentacje organowe w kościele farnym, a około 16.00 na rynku wystąpi Dziecięca Orkiestra Recyklingowa.

Wydarzenia w ramach Eko-Music Festwialu rozpoczną się w południe w Wikarówce w Kazimierzu Dolnym.

Fot. archiwum

Exit mobile version