Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy oferują tanie kwatery na długi weekend majowy. Oszustwo na “kwaterę” polega na umieszczaniu w Internecie – na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach – fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w miejscowościach turystycznych. Zazwyczaj oferty kuszą znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną i zapierającymi dech widokami.
CZYTAJ: Myślała, że pomaga w policyjnej akcji. Pieniądze zostawiła oszustom pod kontenerem
Aby nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy, warto sprawdzić, czy dany obiekt figuruje w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich.
Kolejnym miejscem są urzędy gmin, które prowadzą ewidencję innych obiektów, w których można świadczyć usługi hotelarskie. Z reguły urzędy te znają przedsiębiorców, którzy świadczą usługi noclegowe na terenie danej gminy i mogą udzielić takiej informacji.
CZYTAJ: 33-latek podawał się za swojego ojca. To był jego pomysł na oszustwo
Policja przedstawia też listę prostych zasad, dzięki której zmniejszymy możliwość, że damy się nabrać oszustom:
– Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
– Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali.
– Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji np. w centralnym wykazie obiektów hotelarskich lub urzędzie gminy.
– Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu. W przypadku oszustwa są one spreparowane. Zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
– Nie działajmy pod presją czasu. Pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
– Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją: przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum