Niedźwiadki w Radzyniu Podlaskim. Będzie ich kilkanaście [ZDJĘCIA]

img 20240414 182338 2024 04 15 185348

Wrocław ma swoje krasnale, Lublin – koziołki, a Radzyń Podlaski będzie miał swoje misie. Dziś (15.04) zainaugurowano szlak radzyńskiego niedźwiadka.

– Pierwsza rzeźba niedźwiadka stanęła na Skwerze Podróżników. Docelowo takich figurek w mieście ma powstać jeszcze więcej – mówi dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek. – To niedźwiadek podróżnik. Ma ok. 50 cm wysokości. Wykonany jest bardzo solidnie, bo to jest odlew z brązu. Jego atrybutami są plecak i kijek. Tak symbolicznie wyruszamy w podróż ze Skweru Podróżników po historii, kulturze i zabytkach naszego miasta.

CZYTAJ: Upamiętniają obrońców Lublina. Nowe koziołki na historycznym szlaku

– Wspaniała inicjatywa – mówi jeden z mieszkańców. – Robiłem zdjęcia dzieciom, bo to niepowtarzalna chwila. Sam niedźwiadek jest bardzo fajny. Przypomina takiego wędrownika turystę. Można go pogłaskać po nosie, po główce, albo złapać za ucho.

– Bardzo mi się podoba. Byłam niedawno we Wrocławiu, widziałam te krasnale. Fajnie, jak w Radzyniu będą nasze niedźwiadki – dodaje mieszkanka Radzynia Podlaskiego.

– Podobał mi się miś, bo „spełnia szczęścia”. Chcę pojechać nad morze – mówi jedno z dzieci.

– Wyjaśnijmy może, skąd się wziął niedźwiadek – mówi Robert Mazurek. – Wziął się z tego, że w herbie Radzynia Podlaskiego znajduje się biały niedźwiedź na czerwonym tle. Docelowo chcemy postawić kilkanaście takich figurek.

– Ciekawe, jakie imiona będą miały te niedźwiadki? Dobrze by było, żeby to było związane właśnie z Radzyniem – proponują mieszkańcy.

CZYTAJ: Maciek lubi czytać książki. Nowy koziołek na lubelskim szlaku [ZDJĘCIA]

– Cel będzie turystyczny, ale chcemy poprzez te figurki w atrakcyjny sposób pokazywać wszystkim naszą historię, kulturę, zabytki – mówi Robert Mazurek. – Turyści, którzy przyjadą do Radzynia, poprzez odnajdywanie figurek, będą mieli okazję dowiedzieć się czegoś o danym miejscu.

Inicjatywę chwalą mieszkańcy: – Można by go było postawić koło stadionu – niedźwiadek jako sportowiec. Tych miejsc jest dużo. Na pewno pałac, bo to symbol Radzynia. Inne miasta mają jakieś swoje emblematy, którymi się chwalą, więc my mamy niedźwiadka, który jest świetny. Niedźwiadek jest herbem Radzynia, więc to fajna inicjatywa.

– Myślę, że jeszcze przed wakacjami stanie kolejna figurka – zapowiada Robert Mazurek. – Tworząc tę inicjatywę wyszliśmy do mieszkańców z apelem, żeby to on zaproponowali imiona dla tych niedźwiadków i miejsca, w których one staną. Na chwilę obecną wspólnie zadecydowaliśmy, że następny niedźwiadek będzie się nazywał Karolek i stanie w najbliższej okolicy popiersia Karola Lipińskiego, wybitnego skrzypka doby przedchopinowskiej. To będzie uhonorowanie jego dorobku i pokazanie wszystkim, że Karol Lipiński urodził się w Radzyniu Podlaskim. Wpłynęły do nas propozycje, żeby na dziedzińcu pałacowym stanął niedźwiadek sarmata. Obok jest ścieżka rowerowa, no to dlaczego niedźwiadek miałby nie jechać na rowerze? Chcemy właśnie w ten sposób pokazywać te miejsca, które są nierozerwalnie związane z Radzyniem i żeby w tej atrakcyjnej formie były odkrywane przez turystów, przybywających do Radzynia.

Organizatorem inicjatywy jest Radzyński Ośrodek Kultury i urząd miasta.

CZYTAJ: Czy Rosja może zająć Ukrainę? Korespondent wojenny o sytuacji na froncie

MaT/ opr. DySzcz

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version