26 kwietnia to Światowy Dzień Drogowca i Transportowca.
Jednym z największych problemów związanych z drogami jest hałas. Na początku pogarsza komfort życia, utrudnia wypoczynek, sen, a ostatecznie może prowadzić nawet do bezsenności i ponadnormatywne dźwięki mogą powodować szumy uszne.
– Stosowane są różne metody ochrony przed hałasem – mówi Joanna Szyszlak-Bargłowicz, pracownik Katedry Energetyki i Środków Transportu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Zieleń jest bardzo dobrze akceptowana społecznie. Natomiast rozwiązania techniczne, ekrany techniczne nie zawsze są pożądane. Są jeszcze inne rozwiązania, tzw., ciche nawierzchnie. Umożliwiają one obniżenie poziomu hałasu, który pochodzi od kontaktu przejeżdżających kół z nawierzchnią. Ale nie wszędzie mogą być położone, są to też drogie rozwiązania. Bezpośrednio najprostszym rozwiązaniem jest ograniczanie dopuszczalnej prędkości jazdy. Sprawdziłoby się, gdyby wszyscy kierowcy się stosowali do tych ograniczeń.
CZYTAJ: Miasto zanieczyszczone hałasem. Naukowcy zbadają „Dźwięki Lublina” [FILM]
Szacuje się, według Europejskiej Agencji Środowiska, że w Europie około 12 tysięcy osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu nadmiernego obciążenia hałasem.
LilKa / opr. LisA
Fot. pixabay.com