W Puławach elektroodpady miały dziś (25.04) drugie życie. Z kabli, pilotów czy płyt CD powstawały różne modowe kreacje. To warsztaty skierowane do dzieci w ramach 5 edycji ogólnopolskiego programu “Moda na recykling”.
W puławskiej mediatece gościliśmy z naszym mikrofonem.
Jubileuszowa akcja
– Jest to już piąta, jubileuszowa akcja – mówi Katarzyna Rożkowska, ambasador Europejskiej Platformy Recyklingu, Moda na Recykling. – Mamy pięć projektantek, które są absolwentkami Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Dziewczyny stworzyły bazę, pięć projektów, z którymi jeździmy do różnych miast. I na podstawie tych projektów, które one stworzyły, dzieciaki mogą dodać coś od siebie. Mogą stworzyć bransoletki, torebkę, kiedyś już nawet buty powstały na warsztatach. Także dzieciaki mogą wykazać się swoją inwencją twórczą i pokazać, co z tych elektroodpadów możemy stworzyć. Na mojej kreacji, czyli kurtce bomberce są też dodane elektroodpady – to są płytki od komputerów.
– Ja mam zamiar zrobić taki kapelusz, na którym będzie się bardzo dużo działo – mówi uczestnicy warsztatów. – Najpierw mam zamiar zrobić szablon, a następnie z drucików z brązu zrobić taki okrąg, żeby to dobrze się mieściło na głowie. Ja próbuję zrobić bransoletkę na rękę.
To przełożenie teorii na praktykę
– Uczymy o tej segregacji, o elektrośmieciach, także myślę, że jest to po prostu takie fajne przełożenie na praktykę, tego co się uczą w szkole- mówi Małgorzata Kuś, nauczycielka przyrody i biologii w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach. – Mogą dotknąć, mogą coś stworzyć same i zobaczyć, że można. Pomysły już są? Są już pomysły. Tutaj grupa będzie robić spódniczkę. Modelka już jest i to będzie praca zespołowa. Resztę mają wspólnie jakoś tam dekorować. U nas w szkole prowadzimy segregację, prowadzimy zbiórkę. Byliśmy na wysypisku śmieci z grupą dzieci, gdzie tam poznały cały ten proces pozyskiwania tych odpadów. Także są to bardzo wartościowe warsztaty i dobrze by było, żeby częściej się odbywało, żeby większa ilość po prostu dzieci mogła skorzystać z tego.
Szkodą środowisku
– Wszystkie elementy zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, kiedy trafią w nieodpowiednie miejsce, czyli na przykład do lasu czy na wysypisko, są bardzo niebezpieczne – mówi Magdalena Staśkiewicz z Europejskiej Platformy Recyklingu. – Ponieważ zawierają w sobie szkodliwe substancje dla środowiska, ale bardzo cenne substancje jakby dla dalszej produkcji. Dlatego tak ważne jest segregowanie przede wszystkim odpadów i wyrzucanie elektrośmieci do odpowiednich miejsc, czyli np. odwożenie ich do PSZOK-ów czy branie udziału w zbiórkach takiego sprzętu, oddawanie ich do sklepów w odpowiednie miejsca.
CZYTAJ: Zamojski zegar otrzyma nowe wnętrze. Będzie chodził bez zarzutu
Jaka jest droga takiego, dla przykładu pilota, jeżeli oddamy do specjalistycznego zakładu? – Tam w zakładzie przetwarzania oczywiście odpowiednio przygotowani ludzie przede wszystkim w bezpieczny sposób rozmontują każde elektroodpad, stare urządzenie. Rozbiorą je po prostu na części pierwsze i później za pomocą procesów chemicznych jest możliwe po prostu uzyskanie różnych substancji, które jakby dalej są możliwe do użycia – dodaje Magdalena Staśkiewicz.
Dodajmy, że przygotowane dziś kreacje zostaną zaprezentowane podczas pokazu mody, który zaplanowano we wrześniu w Warszawie.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Puławoaktywni Facebook