29.04.2024 Informator kulturalny

fotojet 2024 04 29 180728

Światowe hity zabrzmią w CSK

W Lublinie zabrzmią największe arcydzieła światowej muzyki, takich zespołów jak ABBA, Scorpions, czy Metallica. Wieczorem w Centrum Spotkania Kultur wystąpi „Universe Orchestra”.

W programie koncertu są najlepsze legendarne hity, które stały się arcydziełami światowej muzyki. Zabrzmią one w wersji symfonicznej, w unikatowych aranżacjach w nowoczesnym stylu. Usłyszymy m.in. przeboje zespołów Queen, Nirvana, Deep Purple, Europe czy Led Zeppelin. Z pewnością wrażenie na publiczności robi potężny dźwięk instrumentów i niesamowita energia profesjonalnych muzyków.

Początek koncertu „Universe Orchestra” o 19.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Spektakl poświęcony Edith Piaf

Do Lublina zawita spektakl „Piaf! The Show”. To muzyczne przedstawienie przygotowano z okazji setnej rocznicy urodzin francuskiej artystki – Edith Piaf. Widowisko zaplanowano w auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Dwuczęściowy musical, w całości wykonany w języku francuskim, przenosi widzów w niepowtarzalny klimat Paryża i Montmartre z dawnych czasów. Przedstawia życie i twórczość legendarnej paryskiej piosenkarki, od początków jej kariery aż po największe sukcesy. W programie znalazło się kilkadziesiąt przebojów, w tym najsłynniejsze jak: „Paris”, „Milord” i  „Non, Je ne Regrette Rien”.

W rolę Edith Piaf wciela się francuska wokalista i aktorka Nathalie Lermitte, która na scenie występuję z 4-osobowy zespołem, w bogatej oprawie wizualnej, z niepublikowanymi zdjęciami Edit Piaf w tle.

Musical wystawiono w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie, na czele z nowojorską Carnegie Hall czy paryską Olympią. Spektakl „Piaf! The Show” doczekał się wydawnictwa płytowego i DVD, ale również wersji symfonicznej. Musical jest jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów francuskiej piosenki na świecie w ostatnich latach.

Początek spektaklu o 20.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Złoty polski na wystawie w Muzeum Narodowym

To już ostatni tydzień wystawy „Złoty polski. W 100. rocznicę reformy walutowej Władysława Grabskiego”. Ekspozycja dostępna jest w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Przed 100 laty w niepoległej Polsce, premier i minister skarbu Władysław Grabski dokonał reformy polskiego systemu pieniężnego. Miejsce zlikwidowanej Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emitowanej przez nią marki polskiej przejął Bank Polski wraz ze złotym jako walutą narodową. Ustanowienie w 1924 roku złotego było manifestacją odrodzenia Polski.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Lublinie przybliża złotego nie tylko w odniesieniu do dwudziestolecia międzywojennego, ale także ukazuje jego początki oraz miejsce w systemie monetarnym Rzeczypospolitej szlacheckiej i w czasach zaborów.

Na wystawie można obejrzeć monety, pieniądze papierowe i reprodukcje map z epoki. Odwiedzając ekspozycję można dowiedzieć się między innymi dlaczego złoty polski został zniesiony przez zaborców i co sprawiło, że odrodził się po odzyskaniu niepodległości. Wystawa przybliża także postać Władysława Grabskiego oraz istotę jego reformy.

Ekspozycja „Złoty polski. W 100. rocznicę reformy walutowej Władysława Grabskiego” dostępna jest do 5 maja w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Fot. csklublin.pl

Exit mobile version