21.04.2024 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

zdjecie 2024 04 20 141954

Korespondencja Jeszywas Chachmej Lublin zrabowana z gmachu Jesziwy podczas II wojny światowej przez żołnierza Wehrmachtu została niedawno przekazana z powrotem do Lublina przez wnuczkę niemieckiego żołnierza, Karlę McCabe. O znaczeniu tego wydarzenia opowie Piotr Nazaruk z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Drobiazgi” to wystawa Małgorzaty Pawlak i Mikołaja Kowalskiego, jaką do końca kwietnia można oglądać w Galerii Białej w Lublinie. „Tytułowe Drobiazgi to sprawy nieistotne: kurz z pracowni, drobne, pozornie nieciekawe przejawy miejskiej przyrody, rzeczy kompletnie niezauważane, które jednak dla uważnego obserwatora mogą stać się źródłem inspiracji, być pretekstem do zadawania pytań, zdobywania wiedzy. Drobiazgowość, zwykle uznawana za wadę charakteru, może okazać się pożyteczna, zwłaszcza w świecie, w którym wobec natłoku bodźców zwykliśmy formować sądy szybko, lecz niestety często powierzchownie – w świecie, który na pewno pędzi z dużą prędkością, niekoniecznie w dobrym kierunku” – czytamy w zaproszeniu. Małgorzata Pawlak, Mikołaj Kowalski i Anna Nawrot oprowadzą nas po wystawie.

Zmarł profesor Zbigniew Mikołejko. Był jednym z gości Teatru Starego http://video.teatrstary.eu/video/bitwa-o-kulture-wobec-kresu/ w Lublinie, m.in. podczas rozmowy o śmierci. Czy nasi przodkowie bali się śmierci mniej niż my? Na starych fotografiach wokół stojącej w domu trumny czuwają bliscy – dziś takie zdjęcia szokują, a nawet wywołują strach. Czy potrafimy mówić o śmierci? Czy może jesteśmy wobec niej bezradni, a próbując oswoić, błaznujemy albo udajemy, że nie ma wpływu na nasze życie? Przywołamy fragmenty rozmowy, jaką w Teatrze Starym Grażyna Lutosławska odbyła z psychoterapeutą, Jackiem Szastem i filozofem, historykiem religii Zbigniewem Mikołejko.

W 402 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława mówi, że Zosia nie ma pojęcia, jak jest urządzony świat, bo nie wszędzie jest tak jak na Zosinym straganie.

Na zdj. kartka ze zbioru korespondencji Jeszywas Chachmej Lublin zrabowana z gmachu Jesziwy podczas II wojny światowej. Przekazana z powrotem do Lublina 11 kwietnia 2024 roku przez wnuczkę niemieckiego żołnierza.

Exit mobile version