19.04.2024 Informator kulturalny

show 2024 04 19 152855

Jeden z najlepszych cover bandów Led Zeppelin w Europie wystąpi w Fabryce Kultury Zgrzyt, Hanna Banaszak w Teatrze Starym, trwa VII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich, lubelskie instytucje kultury przygotowały także spektakle. 

Muzyka Led Zeppelin w Lublinie

Zeppelinians powstał z miłości do muzyki Led Zeppelin. Założony w 2016 roku przez fanów oraz profesjonalnych muzyków. Trójmiejska formacja, która takie kawałki jak „Good Times Bad Times”, „Whole Lotta Love” czy „Kashmir” wykonuje z wielką pasją. Koncert to ponad 2 godziny spędzone z muzyką. 

W ciągle rozbudowywanym repertuarze znajduje się w tej chwili 19 klasyków założonego w latach 60. londyńskiego zespołu. 

W skład grupy Zeppelinians wchodzą Maksymilian Kwapień – wokal. Piotr Augustynowicz – gitara, Tomasz Nowik – bas, Igor Augustynowicz – perkusja, Michał Mantaj – instrumenty klawiszowe. Koncert rozpoczyna się o 20:00 w Fabryce Kultury Zgrzyt. 

Hanna Banaszak w Teatrze Starym

Hanna Banaszak od wielu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Utwory dla artystki pisali m.in.  Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Jerzy Satanowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Zbigniew Preisner.  Jej głos jest stworzony do nastrojowych ballad.

Podczas koncertu Hanny Banaszak i jej zespołu usłyszymy zarówno standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej, jak i współczesne samby, ballady i piosenki poetyckie.

Hanna Banaszak debiutowała pod koniec lat 70. uwspółcześniła wiele m.in. wiersze Jana Kochanowskiego, chętnie sięgała do utworów Brodskiego, Szymborskiej czy Różewicza.

Początek koncertu o 19:00 w Teatrze Starym. 

Romantyczne duety

Trwa VII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert kameralny „Romantyczne duety”. Na scenie  Justyna Reczeniedi – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Krzysztof Trzaskowski – fortepian.  W programie m.in. kompozycje Karłowicza, Wieniawskiego, Stanisława Moniuszko i Żeleńskiego. 

W uciśnionej zaborami Polsce pieśni kompozytorów dawały wyraz tożsamości, jedności i dumy z własnej kultury.  Do dzisiaj zachwycają swoją melodyką opartą często na motywach ludowych, porywającą do tańca rytmiką, głębokim liryzmem i niekiedy melancholią. 

Początek koncertu „Romantyczne Duety” o 19:00 w Filharmonii Lubelskiej. 

„Duch” na operowej scenie

„Phantom” powraca na scenę Opery Lubelskiej. To musical w reż. Daniela Kustosika, którego premiera odbyła się w 2012 roku. Spektakl z muzyką Maury’ego Yestona i librettem Arthura Kopita, na podstawie słynnej gotyckiej powieści „Upiór opery” Gastona Leroux, pozwala zajrzeć do teatralnego świata. „Phantom” ma zdradzać wiele tajemnic – m.in. to co kryje się w podziemiach teatru i co dzieje się za jego kulisami.  To ponadczasowa opowieść o pasji i namiętności – do teatru, muzyki i drugiego człowieka – które czasem kończą się tragicznie. 

Na scenie soliści m.in. Kamil Pękala, Anna Barska, Paulina Janczaruk i Jakub Gąska. Początek o 18:00 w Operze Lubelskiej.

Nowa interpretacja biblijnej historii

„Komedia Judyty” to nowa interpretacja biblijnej historii, która na przestrzeni wieków wielokrotnie przyciągała uwagę artystów, kompozytorów i poetów. Próba zrozumienia życia i czynów Judyty z dzisiejszej perspektywy, zrozumienia nie tylko religijnych, lecz również psychologicznych motywacji zachowań biblijnych bohaterów,

Spektakl to kolejna współpraca polskiej ekipy realizatorów neTTheatre – Teatru w Sieci Powiązań z białoruskimi aktorami niezależnego zespołu Kupałaucy. Początek o godzinie 19:00.

Fot. nadesłane

Exit mobile version