„Bitwa o kulturę” w Teatrze Starym
Dlaczego lubimy się bać? O fenomenie podcastów true crime opowiedzą Renata Kuryłowicz i Justyna Mazur-Kudelska. To kolejna odsłona „Bitwy o kulturę” w Teatrze Starym w Lublinie.
Podcasty true crime są na czwartym miejscu światowych rankingów najczęściej odtwarzanych słuchowisk. Dlaczego w świecie, który każdego dnia zalewa nas kolejnymi brutalnymi informacjami, tak bardzo lubimy się bać? I kim są ludzie, którzy opowiadają o morderstwach i śmierci?
Gośćmi oprowadzającymi nas po najciemniejszych zakamarkach duszy będą Renata Kuryłowicz i Justyna Mazur-Kudelska.
Renata Kuryłowicz to historyczka sztuki, znawczyni tematyki z zakresu kryminalistyki i kryminologii, autorka podcastu „Zbrodnie bez cenzury”. To twórczyni pierwszego na świecie domu burleski i kryminału, a zarazem autorskiego cocktail baru Worek Kości.
Justyna Mazur-Kudelska jest autorką podcastu „Piąte: nie zabijaj”. Nagrała również audioserial „Pod czarną ziemią”. Jest laureatką nagród Best Stream Awards 2019, Empik Go Best Audio 2020, Blog Roku 2014.
Rozmowę w Teatrze Starym poprowadzi Maja Chitro, kulturoznawczyni, dziennikarka, podcasterka.
Wstęp na „Bitwę o kulturę” jest wolny. Początek o 18.00.
„Kot w butach” w Operze Lubelskiej
Na scenie Opery Lubelskiej zobaczymy bajkę muzyczną „Kot w butach”.
To przedstawienie dla dzieci przygotowane na podstawie bajki Jana Brzechwy. Autor scenariusza i jednocześnie reżyser, Jerzy Turowicz, wprowadził do spektaklu nowe postacie. Młoda publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku.
Muzykę do przedstawienia napisał Janusz Baca. Choreografię ułożyła Izabela Krupka. Przedstawienie angażuje w sceniczną akcję także najmłodszych uczestników spektaklu.
„Kot w butach” na scenie Opery Lubelskiej w południe.
Festiwal filmów animowanych O!PLA 2024
Centrum Kultury zaprasza na pokazy filmów animowanych biorących udział w konkursie głównym O!PLA 2024. To festiwal, w którym jury są wyłącznie widzowie!
„O!PLA” jest oddolną, niezależną inicjatywą, będącą przede wszystkim próbą odzyskania kontaktu pomiędzy polskim widzem a polską animacją autorską. W tym roku festiwal odbywa się po raz dwunasty.
Dziś zobaczymy filmy w kategorii studenckiej i w kategorii animowane fraszki.
Filmy zostały zrealizowane przez studentów i studentki uczelni filmowych i artystycznych.
Wśród animacji, które zobaczymy wieczorem, jest SMELL OF THE GROUND – subiektywna wizja artystyczna o końcu epoki Antropocenu czy BĄBELKI – o podwodnym świecie, w którym swoje monotonne życie prowadzą morskie potwory.
Początek pokazów w Centrum Kultury o 18:00.
Polsko-ukraiński koncert w DPS
Artyści z Polski i Ukrainy wystąpią na scenie Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów w Lublinie.
To kolejna – już 240. – odsłona cyklu „Poranki muzyczne”. W ramach tego cyklu seniorzy biorą udział w koncertach muzyki poważnej, rozrywkowej, jazzowej i ludowej.
Spotkanie to także okazja do rozmowy o wpływie muzyki na organizm ludzki w kontekście muzykoterapii. Znakomita ukraińska sopranistka pokaże też jak „działa” głos operowy. Będzie można także zapoznać się z mało znanym u nas instrumentem – bandurą.
Początek koncertu o 11.00 w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów w Lublinie.
Fot. Teatr Stary w Lublinie Profil Oficjalny FB