Uroczystości z okazji imienin marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się w Lublinie.
Gdy wybuchła I wojna światowa, Piłsudski stanął na czele utworzonego przez siebie pododdziału – Pierwszej Kompanii Kadrowej. – To z tą kompanią 6 sierpnia 1914 roku przekroczył granicę zaboru rosyjskiego z zamiarem wywołania w Królestwie Polskim narodowego powstania – mówi wiceprezes lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków, Zbigniew Czapliński. – Józef Piłsudski kochał Polskę, kierował się jej dobrem. Chciał, aby była silnym niepodległym państwem. Może być dla nas wzorem. Pokazał, że jeśli tylko ktoś chce coś bardzo zrobić, jest to możliwe do osiągnięcia. Był też gotowy do współpracy z sąsiadami. W skład armii polskiej w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku wchodziły też oddziały białoruskie i ukraińskie. Razem odparliśmy wtedy bolszewicką nawałę.
CZYTAJ: Pomnik legendarnego majora zostanie odsłonięty w Lubelskiem
Józef Piłsudski w młodości był działaczem socjalistycznym i niepodległościowym, twórcą Polskiej Organizacji Wojskowej. Jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz w latach 1918-1922 ugruntował niepodległość Polski, odrodzonej po 123 latach zaborów. Był pierwszym marszałkiem Polski, dwukrotnym ministrem spraw wojskowych, przywódcą obozu sanacyjnego, dwukrotnym premierem oraz Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Zmarł 12 maja 1935 r. Spoczął na Wawelu. Jego serce zaś, zgodnie z jego ostatnią wolą, złożono w grobie jego matki na wileńskim cmentarzu na Rossie.
Obchody dnia imienin marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie rozpoczęły się od mszy świętej w jego intencji. Po nabożeństwie przeniosły się na plac Litewski.
MaTo / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki