– Rozpoczęcie współpracy na polu naukowym i dydaktycznym – to jeden z głównych celów trwającego w Lublinie Forum Ekspertów Anestezjologii i Intensywnej Terapii Europy Wschodniej.
– Chcemy zbudować taki “most”, który połączy nasze kraje – mówi kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1 w Lublinie profesor Mirosław Czuczwar. – Chodzi nam o kraje bałtyckie oraz Ukrainę i oczywiście Polskę w celu zbudowania relacji, nawiązania kontaktów i rozpoczęcia współpracy na polu zarówno naukowym, jak i dydaktycznym. Chcielibyśmy też wspólnymi siłami pomóc Ukraińcom w podniesieniu u nich poziomu świadczeń anestezjologii i intensywnej terapii, bo nasza specjalizacja jest w tej chwili dla nich specjalizacją kluczową.
Także w Polsce nie brakuje chorych potrzebujących specjalistycznej terapii. Około 10 pacjentów na milion populacji rocznie wymaga terapii z wykorzystaniem ECMO. To jedna z najbardziej agresywnych i inwazyjnych metod leczenia niewydolności oddechowej. Jak mówią sami lekarze, często jest ostatnią deską ratunku w walce o życie pacjenta.
CZYTAJ: Rehabilitacja na światowym poziomie. Nowe nabytki lubelskiej kliniki [ZDJĘCIA]
– Nie ma już tylu pacjentów wymagających tej terapii, co w czasie pandemii, ale wciąż pacjenci do nas trafiają i będą trafiać – tłumaczy profesor Mirosław Czuczwar. – Część pacjentów, którzy dzisiaj zachorują na grypę czy inną infekcję układu oddechowego, a przedtem przeszli ciężko COVID, najprawdopodobniej będą mieli cięższy przebieg choroby. Dzieje się tak, ponieważ COVID spowodował u tych chorych bardzo dużego stopnia upośledzenie funkcjonowania układu oddechowego. Widzimy, że faktycznie pacjenci bardzo często dochodzą do siebie miesiącami po przebyciu COVID-u. Siłą rzeczy, jeżeli dochodzi do kolejnej infekcji, możemy się spodziewać tego, że ich stan będzie gorszy.
Aktualnie do lubelskiego ośrodka ECMO przy USK 1 w Lublinie trafia 2-3 pacjentów miesięcznie. Występuje tu jednak sezonowość – jesienią i zimą, kiedy jest zwiększona zachorowalność na zakażenia wirusowe układu oddechowego, pacjentów przybywa. Rocznie jest ich jednak około 20.
W lubelskim forum biorą udział eksperci nie tylko z Polski, ale także m.in. z Łotwy, Litwy i Ukrainy. Wydarzenie w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie potrwa do jutra (23.03) włącznie.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com