Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Lublin zyska trzy uczelnie badawcze. To jeden z głównych celów, jakie postawiła sobie część rektorów lubelskich uczelni.
UMCS jeszcze bardziej międzynarodowy
Zbliżające się wybory rektorskie zmuszają do zastanowienia się nad przyszłością lubelskich uczelni. Jak mówi rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie profesor Radosław Dobrowolski, wiele zadań to cele strategiczne, które dalece wykraczają poza jedną kadencję. – Stąd chęć podjęcia się kontynuacji większego otwarcia się na współprace „na podwórku” lubelskim, ale przede wszystkim na jeszcze większe umiędzynarodowienie naszej uczelni, zwłaszcza na kontakty międzynarodowe. Ten sukces już w dużej mierze został osiągnięty poprzez włączenie naszego uniwersytetu do konsorcjum Athena, zrzeszającym 10 uniwersytetów w perspektywie mocno zacieśniających współpracę naukowo-badawczą, dydaktyczną, wymianę studencką i pracowniczą, wspólne aplikowanie o projekty badawcze do europejskich instytucji finansujących naukę.
Rektor Dobrowolski chce także ściślej dostosować kształcenie do potrzeb rynkowych.
O tym myśli również rektor Politechniki Lubelskiej profesor Zbigniew Pater, ale to niejedyna rzecz, która łączy obu rektorów. Aktualnie wspólnie pracują nad miedzyuczelnianym kierunkiem “wzornictwo przemysłowe”, który ma szansę otworzyć się w przyszłym roku.
Politechnika badawcza i ze sztuczną inteligencją
Celem rektora Patera jest również, by Politechnika Lubelska stała się uczelnią badawczą: – Jeżeli weźmiemy uczelnie badawcze, których jest 10 i porównamy ich wyniki, to najwyższą średnią ma Politechnika Gdańska. Wynosi ona 1,48. Politechnika Lubelska w tej samej ewaluacji uzyskała ocenę 1,46. Czyli bylibyśmy na drugim miejscu – pozostałe uczelnie badawcze byłyby za nami.
CZYTAJ: Politechnika Lubelska chce zostać uczelnią badawczą
Politechnika Lubelska idzie także w kierunku sztucznej inteligencji. – Dzisiaj wykorzystywana ona jest coraz szerzej i to nawet w zwykłych pracach biurokratycznych. Ale myślimy też o ambitniejszych zastosowaniach, gdzie sztuczna inteligencja będzie zastępowała ludzi na stanowiskach, które wymagają bardzo dużego obciążenia. To może być praca w kuźniach, hutach, gdzie mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, ale także z odpryskami gorącego metalu. Mamy już uruchomiony pierwszy kierunek „sztuczna inteligencja w biznesie”, ale myślimy o tym, żeby takich kierunków było więcej. Myślimy o budowie Międzywydziałowego Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa, które nazywamy IT Tower. Budowa powinna się rozpocząć w 2025 roku, a zakończyć – jeżeli wszystko się dobrze potoczy – w 2028 roku – informuje profesor Zbigniew Pater.
Uniwersytet Medyczny – studenci z całego świata i pomoc seniorom
– Od zawsze mieliśmy najwięcej studentów z różnych stron świata i chciałbym ten stan utrzymać – mówi natomiast rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Wojciech Załuska. – Jestem dumny, że mamy 900 absolwentów z USA i Kanady i teraz mamy szkołę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mamy bardzo dużo studentów z Tajwanu, Chin, Tajlandii, całej Azji Wschodniej. Mamy jeszcze marzenie, żeby skopiować z Tajwanu program pomocy starszym ludziom, żeby nasi studenci mieli w ciągu roku obowiązek opieki nad seniorami i osobami z niepełnosprawnościami. Wpisuje się to w normalnie w ich kalendarz aktywności dydaktycznej.
Uniwersytet Przyrodniczy: rozbudowa i unikalne urządzenie
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie profesor Krzysztof Kowalczyk chce dokończyć rozbudowę kampusu na Felinie: – Planujemy tam w najbliższej przyszłości renowację budynku, który przez kilka lat był wyłączony. Chcemy go przywrócić do użytkowania. Myślę, że w ciągu dwóch lat powinniśmy się z tym uporać. Kończymy już wyposażanie nowoczesnego obiektu – Centrum Fenomiki Roślin. Za 3-4 miesiące będziemy mieli urządzenie unikalne w skali kraju do fenotypowania obrazowego cyfrowego. Moim największym marzeniem jest uzyskanie statusu uczelni badawczej. Wyniki oceny ewaluacyjnej wskazywały, że moglibyśmy się o taki status ubiegać. Myślę, że w przyszłości do tego dojdziemy, mając taką kadrę, takie zaplecze, które pokazało, że wnosi naprawdę wiele do postępu badawczego.
KUL: zintegrowana wspólnota naukowców
Uczelnią badawczą chciałby być także Katolicki Uniwersytet Lubelski, o czym mówi prorektor uczelni siostra prof. Beata Zarzycka: – Widzę uniwersytet jako ośrodek, który prowadzi wysokiej jakości badania naukowe i jest również zintegrowaną wspólnotą naukowców, którzy potrafią ze sobą współpracować. Uniwersytet właściwie spełnił formalne wymogi ku temu, aby ubiegać się o status uczelni badawczej. W związku z tym przygotowana została strategia rozwoju uczelni. Rozwijamy też kształcenie w zakresie sztucznej inteligencji. Oprócz kierunku, który już mamy, robimy program profilowania sztucznej inteligencji dostosowanej do specyfiki innych kierunków.
Rektor KUL ksiądz prof. Mirosław Kalinowski nie mógł wziąć udziału w meteriale w związku z zagranicznym wyjazdem.
Od kwietnia w Lublinie rozpoczną się wybory rektorskie na lubelskich uczelniach. Czy podążą one wyznaczonymi przez obecnych rektorów torami? Tego dowiemy się już wkrótce.
Jak dotąd, obecni rektorzy lubelskich uczelni są jedynymi kandydatami na kolejną kadencję. Termin zgłoszeń jeszcze jednak nie minął.
Najszybciej wybory odbędą się na Politechnice Lubelskiej – 16 kwietnia, dwa dni później (18 kwietnia) rektora wybierze Uniwersytet Medyczny w Lublinie, 8 i 9 maja poznamy rektorów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a 7 czerwca wybory odbędą się na UMCS-ie.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum / Politechnika Lubelska