Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i powiat lubelski zacieśniają współpracę dotyczącą powstania Green Human Space w Pszczelej Woli. Plany dotyczą projektów badawczych i rewitalizacji należącego do starostwa terenu.
CZYTAJ: Barbórka i tradycje górnicze mają szanse stać się niematerialnym dziedzictwem kulturowym UNESCO
– To obszar objęty ochroną konserwatorską, stąd rewitalizacja musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków – mówi dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Starostwa Powiatowego w Lublinie, Waldemar Wapiński. – Tam mamy zabytkowy młyn wodny, który chce również poddać renowacji. Mamy właśnie ten dworek, w którym chcemy zrobić Centrum Turystyczno-Edukacyjne, więc stworzenie pełnej dokumentacji na cały ten kompleks kilkudziesięcio-hektarowy.
– Jako uczelnia będziemy podejmować prace o charakterze badawczym i rozwojowym – dodaje prorektor do spraw rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS, profesor Zbigniew Pastuszak. – W naszym uniwersytecie mamy bardzo rozwinięta sferę badawczą poświęconą zdrowiu i rozwojowi pszczół oraz produktom pszczelim. W tym celu nasz uniwersytet założył również spółkę celową, która komercjalizuje jedno z urządzeń opracowanych przez naszych naukowców, które w tym obszarze jest lokowane.
Pierwsze porozumienia w tej sprawie zostały podpisane między uczelnią a powiatem lubelskim w 2021 roku. Green Human Space ma być gotowa do 2027 roku.
MaK / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski