Wystawę obrazów Sławomira Tomana MALARSKIE KONSTATACJE można oglądać w Galerii Gardzienice. „Oto sztuka dająca nam wyobrażenie czegoś, obrazowa, łudząco przypominająca oryginał. W dodatku traktująca pewne dobra współczesności niemal z pietyzmem, gdzie bohater „jajka niespodzianki” urasta do rangi modela, gdzie proste zwroty i elementy naszej codzienności stają się punktem odniesienia do sztuki” pisze kuratorka ekspozycji, Zuzanna Zubek – Gańska. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej porozmawiamy ze Sławomirem Tomanem o jego malarstwie.
Zuzanna Zubek – Gańska zaprosi też na otwartą wczoraj w Pałacu Teatru w Gardzienicach wystawę Macieja Cieślaka “JAK BLISKO“. Wystawę tworzy seria klasycznych fotografii studyjnych przedstawiających ujęcia par w przyjacielskim uścisku. Pary stanowią ludzie i dzikie zwierzęta. Te portrety przyszłości stworzono przy współudziale sztucznej inteligencji. „I może dzięki odkryciom sztucznej inteligencji, ta dziś wciąż jeszcze utopijna wizja wkrótce stanie się realnym scenariuszem. Czy superinteligencja przedefiniuje obowiązującą wiedzę i paradygmaty opisujące relacje człowiek-zwierzę? Patrząc na rozwój cywilizacji, w tym humanizmu, wyraźna jest ewolucja roli przypisywanej człowiekowi w świecie” pisze fotograf.
Świat szykuje się do wojny, a tam najważniejsze są polowania, bale, wyścigi i nieporozumienia wokół chwostu przy szabli. Czy obrazy z pierwszego tomu „Trylogii siedmiogrodzkiej” Miklósa Bánffy’ego pasują tylko do Węgier początku XX wieku? Biografia autora mogłaby być scenariuszem fascynującego filmu. Dlaczego pisarz nie był znany ani na Węgrzech, ani w Polsce? W Teatrze Starym Grażyna Lutosławska rozmawiała z tłumaczką Bánffy’ego (ale też m.in. Sándora Máraiego, którym zainteresowała się, zanim stał się znany nie tylko w Polsce, ale i na Węgrzech). W programie przywołamy pierwszą część fragmentów tego wieczoru.
Andrzej Titkow, poeta i reżyser ma dziś urodziny. Wrócimy do rozmowy z reżyserem, który dwa lata temu przyjechał do Muzeum Czechowicza w Lublinie na wystawę poświęconą prababce, poetce Franciszce Arnsztajnowej. Reżyser m.in. filmu „Album rodzinny” porozmawiamy o odkrywaniu przeszłości, wierszach, lekturach, które się nie starzeją i przyjrzymy się kilku zdjęciom.
Zmarł Ernest Bryll, poeta, prozaik, dramatopisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz i dyplomata. Był przed laty razem z Marcinem Styczniem gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Wrócimy do rozmowy m.in. o tym, dlaczego warto wywoływać w sobie poczucie dobra, co i dlaczego mówi poeta do siebie przed lustrem w łazience, o chlebie irlandzkim pieczonym przez żonę i kaszy, przy której omawia się to, co w życiu najważniejsze.
W 399 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, że czasem, żeby się porozumieć, musimy wypowiedzieć swoje zdanie, choćby i w innej sprawie.
Na zdjęciu obraz z wystawy Sławomira Tomana “Konstatacje” w Galerii Gardzienice, fot. Grażyna Lutosławska